#osiągnięcia | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Pani Karolina Woźniak laureatką konkursu „Otwarte drzwi”

wizualizajca osiedla wg. projektu p. Karoliny Woźniak
Absolwentka Wydziału Architektury, mgr inż. arch. Karolina Woźniak, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Otwarte drzwi” za pracę dyplomową magisterską pt. „Architektura dostosowana do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Budynek mieszkalny oparty na idei cohousingu”. Praca otrzymała nagrodę w kategorii  rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym. Praca została wykonana pod opieką dr inż. arch. Elżbiety Marczak.
O pracy

Przedmiotem pracy dyplomowej p. Karoliny Wożniak był problem funkcjonowania we współczesnym świecie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który dotyka ponad 1% ludzi na świecie. Osoby ze spektrum autyzmu mają zaburzoną percepcję przestrzeni, spowodowaną innym odbiorem bodźców z otoczenia.

Pani Marta Rybicka lauretką konkursu "Teraz Polska Turystyka"

makieta
Szanowni Państwo, w radością informujemy że nasza absolwentka, Pani mgr inż. arch. Marta Rybicka, zajęła pierwsze miejsce za pracę magisterską pt.: „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych. Projekt bazy wypadowej wraz z systemem stanowisk do obserwacji na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego” napisaną pod opieką dr inż. arch. Małgorzaty Skrzypek-Łachińskiej.
O pracy

Przedmiotem pracy dyplomowej magisterskiej była analiza i ocena wykorzystania Biebrzańskiego Parku Narodowego dla turystyki przyrodniczej oraz wskazanie możliwych kierunków rozwoju, których wdrożenie może przyczynić się do wykorzystania potencjału turystycznego województwa podlaskiego tkwiącego głównie w niezwykłych walorach przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego.

o PULI w Radiu Gdańsk

portet pana Kacpra Radziszewskiego w Radiu Gdańsk w trakcje wywiadu, z lewej strony logo aplikacji PULA
Szanowni Państwo zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił Pan Kacper Radziszewski dla Radia Gdańsk. Wywiad dotyczy aplikacji PULA, która wynagradza „dobrymi monetami” pozytywne działania, takie jak: korzystanie ze zrównoważonego transportu, sprzątanie miejsc publicznych, rozwój terenów zielonych czy korzystanie z lokalnych usług ekonomii cyrkularnej.

Pobierz Aplikację

Innowacyjne rozwiązanie skierowane do gdańszczan opracował interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków miejskich. PULA na razie ma odsłonę testową, cały czas trwają wieloaspektowe badania jak motywować mieszkańców Gdańska do podejmowania ekologicznych zachowań, a także jak wzmocnić te zachowania na rzecz zrównoważonej przyszłości.

Profesor Lucyna Nyka w Radzie Doskonałości Naukowej

zdjęcie prof. Lucyny Nyki w todze dziekańskiej przy pulpicie w trakcie przemówienia

Rada Doskonałości Naukowej (RDN) opublikowała wyniki wyborów na kadencję w latach 2024-2027. Wśród osób powołanych do Rady jest Profesor Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury. Profesor Nyka będzie pracowała w w Zespole Nauk Inżynieryjno-Technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. W Zespole zasiądzie Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn.

Studentki i Studenci wybrali najlepszych

zdjęcie z gali 3 nagodzonych w edushare osób od lewej pan tomasz zybała, małgorzata kostrzewska i michał kwasek. wszyscy uśmiechnięci trzymają statuetki edushare
Na Politechnice Gdańskiej odbyła się gala "Święto Dydaktyki" w trakcie której zostały wyróżnione najlepsze wykładowczynie i najlepsi wykładowcy Politechniki Gdańskiej aby promować najbardziej inspirujące praktyki w dydaktyce akademickiej. 

Pełna relacja z gali

Najlepsi dydaktycy

Głosami osób studenckich zgłoszono do programu 60 wykładowczyń i wykładowców ze wszystkich wydziałów i centrów. Zgłoszenie polegało nie tylko na wskazaniu konkretnej osoby, ale również pisemnym umotywowaniu kandydatury, a także przypisaniu hasztagów, które charakteryzują wybranego nauczyciela.

Z naszego Wydziału nagrody otrzymali:

Zespół WA PG wysoko w Archichallange SARP

zespół wa pg na podium, od lewej prof. Hirsch, dr Borucka, prof. Janowicz, na środku na podium siedzi Pan Beger
Zespół Wydziału Architektury w składzie: dr inż. arch. Justyna Borucka, Pan Michał Beger, dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz prof PG i dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, wziął udział w trójmiejskim biegu architektów zorganizowanym przez SARP Oddział Wybrzeże.

Nasz zespół zajął V miejsce z czasem 28:40min.

Archichallange to impreza integracyjna dla architektek i architektów z pomorza zorganizowana przez SARP Oddział Wybrzeże.  Bieg odbył się w Parku Reagana na dystansie 3,77km. Poniżej prezentujemy wyniki zawodów:

Nagrody MRiT w dwóch dziedzinach dla pracowników WA PG

zdjęcie wielkiego młyna w gdańsku po zmroku
Szanowni Państwo, z radością informujemy że nasi pracownicy otrzymali nagrody Ministra Rozwoju i Technologii za wybitne osiągnięcia w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Dziedzina Architektura i Budownictwo

wyróżnienie dla dr inż. arch. Kseni Piątkowskiej (katedra Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej) za projekt adaptacji Wielkiego Młyna w Gdańsku na Muzeum Bursztynu.

Stypednium MEiN dla dr Joanny Badach

portrer dr Joanny Badach na błekitnym tle
Szanowni Państwo, z radością informujemy że dr inż. arch. Joanna Badach, adiunkt w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej.

Stypendia MEiN przyznawane są na okres 3 lat, a ich wysokość wynosi 5 390 zł. W tym roku uzyskało je 230 badaczy, w tym 37 doktorantów, reprezentujących 51 dyscyplin naukowych.

Mural studentek WA PG na ścianach WZiE

zdjęcie w trakcie powstawania muralu na WZIE
Od połowy czerwca można podziwiać malarstwo usytuowane bezpośrednio na ścianach w holu i sali wykładowej budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechnik Gdańskiej. Kompozycje zostały zrealizowane przez studentów IV sem. studiów inżynierskich Wydziału Architektury PG w ramach zajęć prowadzonych przez artystów z Katedry Sztuk Wizualnych – prof. Jana Buczkowskiego i dr Edytę Urwanowicz.

Pierwszym etapem było zaprojektowanie kompozycji malarskich, które uwzględniając kontekst miejsca poprawią jego jakość i nadadzą mu niepowtarzalny klimat. Prace projektowe odbywały się w dziesięciu trzyosobowych zespołach. Komisja konkursowa nagrodziła 3 projekty, 2 z nich wybierając do realizacji.

Projekt Greencoin nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023

zespół greencoin
Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy że projekt badawczy mgr. inż. arch. Kacpra Radziszewskiego z WA PG "Greencoin" otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii Innowacje Społeczne. 

Gala rozdania nagród odbędzie się podczas 8. Forum Inteligentnego Rozwoju dnia 20 października 2023 r. o godz. 19:00.

Subskrybuj #osiągnięcia