Pani Karolina Woźniak laureatką konkursu „Otwarte drzwi” | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-12-20

Pani Karolina Woźniak laureatką konkursu „Otwarte drzwi”

wizualizajca osiedla wg. projektu p. Karoliny Woźniak
Wizualizacja autorstwa P. Karoliny Woźniak
Absolwentka Wydziału Architektury, mgr inż. arch. Karolina Woźniak, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Otwarte drzwi” za pracę dyplomową magisterską pt. „Architektura dostosowana do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Budynek mieszkalny oparty na idei cohousingu”. Praca otrzymała nagrodę w kategorii  rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym. Praca została wykonana pod opieką dr inż. arch. Elżbiety Marczak.
O pracy

Przedmiotem pracy dyplomowej p. Karoliny Wożniak był problem funkcjonowania we współczesnym świecie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który dotyka ponad 1% ludzi na świecie. Osoby ze spektrum autyzmu mają zaburzoną percepcję przestrzeni, spowodowaną innym odbiorem bodźców z otoczenia. Prezentowana praca miała na celu zbadanie jaki wpływ ma architektura na funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu oraz w jaki sposób może oddziaływać na osoby z neuroróżnorodnością, zwiększając ich samodzielność w codziennych czynnościach.

Druga część pracy przedstawia koncepcję zespołu mieszkalno – usługowego, stworzonego z myślą o osobach ze spektrum autyzmu. Budynki mieszkalne wraz z przedszkolem zaprojektowano w taki sposób,  aby umożliwić osobom z ASD włączenie się w życie społeczne. Zespół budynków przeznaczony jest do zamieszkania zarówno  przez osoby neurotypowe, jak i osoby z ASD co umożliwia wzajemne wsparcie i wspólne spędzanie czasu mieszkańców. Ponadto, w pracy przedstawiono sposoby aranżacji przestrzeni, dostosowane pod konkretne profile mieszkańców ze spektrum autyzmu.

Konkurs „Otwarte drzwi”

XIX Ogólnopolski Konkurs OTWARTE DRZWI na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym zorganizowany został przez PFRON. Więcej informacji na stronie konkursu

Pani Karolinie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów