Data dodania: 2023-08-21
Stypednium MEiN dla dr Joanny Badach
Stypendia MEiN przyznawane są na okres 3 lat, a ich wysokość wynosi 5 390 zł. W tym roku uzyskało je 230 badaczy, w tym 37 doktorantów, reprezentujących 51 dyscyplin naukowych. Minimalne progi punktowe uprawniające do otrzymania stypendium były różne w zależności od dyscypliny i statusu młodego naukowca (doktorant albo osoba posiadająca stopień doktora zatrudniona w podmiocie szkolnictwa wyższego i nauki lub nauczyciel akademicki nieposiadający stopnia doktora).
Ogłoszenie wyników na stronie MEiN
dr inż. arch. Joanna Badach jest adiunktem w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 2022 roku obroniła pracę doktorską pt. „Zintegrowane podejście do jakości powietrza w miejskim środowisku zbudowanym: przestrzenne i społeczne aspekty”. Swoje badania naukowe związane z poprawą jakości środowiska miejskiego poprzez rozwiązania planistyczne i projektowe realizuje na Politechnice Gdańskiej oraz w zagranicznych instytucjach. Odbyła staże naukowe na Wydziale Nauk Projektowych Uniwersytetu w Antwerpii oraz na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Hongkongu (w ramach programu im. Iwanowskiej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej). Była kierownikiem grantu PRELUDIUM, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pt. „Przestrzenne aspekty zarządzania przewietrzaniem miasta i monitorowania jakości powietrza: zintegrowana metoda oceny. Studia przypadku Gdańska, Poznania i Warszawy” oraz grantu Cuprum, finansowanego w ramach programu IDUB (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), pt. „Urban greenery for air quality improvement (UG-4-AQI)”. Obecnie odbywa staż podoktorski na Wydziale Technologii, Sztuki i Designu Uniwersytetu Oslo Metropolitan, w ramach którego kontynuuje badania związane z poprawą parametrów środowiskowych na obszarach miejskich.
Jej badania dotyczą w szczególności zagadnienia zintegrowanego planowania w celu poprawy jakości powietrza. Poprzez odpowiednie rozwiązania planistyczne i projektowe można regulować przepływ powietrza i dyspersję zanieczyszczeń w strukturach miejskich, a tym samym poprawiać lokalną jakość powietrza. Jednak obecny stan wiedzy w tym zakresie nie jest jeszcze w wystarczającym stopniu wdrożony w proces planowania przestrzennego. Dlatego konieczny jest udział architektów i urbanistów w programie badawczym związanym z tym zagadnieniem. Jako przedstawiciel dyscypliny Architektura i Urbanistyka dr inż. arch. Joanna Badach miała wiodącą lub ważną rolę w interdyscyplinarnych projektach, w ramach których opracowano szereg metod badawczych wspomagających kompleksową ocenę wpływu struktury urbanistycznej na warunki przewietrzania i dyspersję zanieczyszczeń.
Badania prowadzone przez dr inż. arch. Joannę Badach we współpracy z przedstawicielami innych dyscyplin naukowych pokazały, jak wyniki pomiarów oraz modelowania środowiskowego mogą być wykorzystane przy tworzeniu lokalnych strategii planistycznych. Pozwoliły też na sformułowanie praktycznych metod dla planistów i urbanistów, wykorzystujących system informacji geograficznej (ang. GIS), służących do wstępnej oceny efektywności procesu przewietrzania miasta w zależności od parametrów struktury urbanistycznej. Ponadto została opracowana nowa zintegrowana metoda oceny, oparta o analizy w środowisku GIS, modelowanie parametryczne i symulacje z zakresu obliczeniowej mechaniki płynów (ang. CFD), mająca na celu scharakteryzowanie systemów przewietrzania miasta oraz ocenę przestrzennej reprezentatywności sieci monitorowania jakości powietrza. W swojej pracy badawczej dr inż. arch. Joanna Badach poszerza zagadnienia związane z jakością powietrza miejskiego o kwestie proceduralne i społeczne, które są niezwykle ważne przy wdrażaniu wytycznych naukowych w praktyce. Wyniki swoich badań publikuje w czasopismach z listy JCR oraz prezentuje na konferencjach naukowych o zasięgu międzynarodowym.
Pani Joannie Badach serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
-
2024-11-19
Konkurs Ministra Rozwoju i Technologii
-
2024-11-08
IV Festiwal Naturalnego Budowania
-
2024-11-06
Sukces absolwenta Wydziału Architektury
-
2024-10-29
Zawiadomienie o obronie rozprawy doktorskiej