Mural studentek WA PG na ścianach WZiE | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-30

Mural studentek WA PG na ścianach WZiE

zdjęcie w trakcie powstawania muralu na WZIE
Od połowy czerwca można podziwiać malarstwo usytuowane bezpośrednio na ścianach w holu i sali wykładowej budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechnik Gdańskiej. Kompozycje zostały zrealizowane przez studentów IV sem. studiów inżynierskich Wydziału Architektury PG w ramach zajęć prowadzonych przez artystów z Katedry Sztuk Wizualnych – prof. Jana Buczkowskiego i dr Edytę Urwanowicz.

Pierwszym etapem było zaprojektowanie kompozycji malarskich, które uwzględniając kontekst miejsca poprawią jego jakość i nadadzą mu niepowtarzalny klimat. Prace projektowe odbywały się w dziesięciu trzyosobowych zespołach. Komisja konkursowa nagrodziła 3 projekty, 2 z nich wybierając do realizacji.

Na ścianę w holu wybrano geometryczną kompozycję autorstwa Ady Bujarskiej, Zuzanny Chybickiej i Agaty Krasoń, o podziałach nawiązujących do struktury podłogi i okien. Ich perspektywiczny układ kieruje nas w stronę sali wykładowej w której znajduje się druga praca. Jest to miękka organiczna forma złożona z niebiesko-żółto-czerwonych linii rozpostartych pomiędzy parą przeszklonych drzwi niby tęcza łącząca ze sobą 2 punkty na horyzoncie. Autorkami tego projektu są: Małgorzata Kulaszewicz, Katarzyna Sakwińska i Dominika Sambor.

W trwających 2 tygodnie pracach malarskich brali udział wszyscy uczestnicy zajęć wspólnie z prowadzącymi. W ostatnich latach jest to już czwarta realizacja malarska w przestrzeni politechnicznego kampusu. Stanie się ona częścią przyszłej kolekcji sztuki i techniki Politechniki Gdańskiej.

Wyniki konkursu na projekt malarstwa w holu i sali wykładowej w budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechnik Gdańskiej

Komisja konkursowa na posiedzeniu w dniu 12.05. 2023 w składzie:

1. dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. Uczelni, dziekan WZiE
  2. dr Beata Krawczyk-Bryłka, dyr. studiów MBA
  3. Ewa Lipka, WZiE
  4. prof. Jan Buczkowski, WA
  5. prof. Krzysztof Wróblewski, WA
  6. dr Edyta Urwanowicz, WA

Po zapoznaniu się z 10 projektami przyznała 3 równorzędne nagrody

I nagroda (projekt wybrany do realizacji)

grupa 2 – Ada Bujarska, Zuzanna Chybicka,  Agata Krasoń

I nagroda (projekt wybrany do realizacji)