Gospodarka przestrzenna | semestr 1, 2 | 30 h zajęć projektowych
Celem zajęć jest zapoznanie studentów I roku studiów inżynierskich Gospodarki przestrzennej z problematyką planowania rozwoju złożonych organizmów miejskich na przykładzie dzielnic mieszkaniowych i obszarów problemowych aglomeracji gdańskiej. Zadaniem do wykonania jest analiza i ogólna koncepcja urbanistyczna dzielnicy lub obszaru problemowego dużego miasta. Studenci zapoznają się z koniecznością podejścia systemowego i współpracy z różnymi specjalistami w podnoszeniu jakości struktur miejskich, poznają potrzebę uwzględniania różnorodnych uwarunkowań funkcjonalno-przestrzennych, środowiskowych, kulturowych i krajobrazowych badanych w różnych skalach. Odkrywają problemy i potencjał badanych struktur miejskich. Wszystkie te uwarunkowania będą brali pod uwagę w procesie kreowania wizji rozwoju dzielnicy. Do ćwiczeń wybierane są obszary miejskie z dużymi problemami i z dużym potencjałem, co pozwala studentom uruchamiać wyobraźnię, stymulując ich do twórczej pracy.
Ćwiczenia projektowe obejmują:
- wieloaspektową analizę struktury funkcjonalno-przestrzennej wybranej dzielnicy oraz jej powiązań z otoczeniem,
- określenie walorów (przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych) i problemów dzielnicy,
- propozycję ogólnej koncepcji przekształceń dzielnicy.
Studenci pracują w kilkuosobowych grupach, jednak niektóre prace, takie jak schematy ukazujące rozmaite relacje bądź idee projektowe, są wykonywane indywidualnie, co pozwala studentom wykazać swoje indywidualne zdolności myślenia syntetycznego i twórczego. Wyniki są na każdych zajęciach prezentowane publicznie i dyskutowane, zarówno zbiorowo, z uczestnictwem wszystkich studentów, lub w niewielkich grupach projektowych. Sposób prowadzenia zajęć sprzyja rozbudzaniu kreatywności, pobudza do aktywności i tworzy atmosferę konkurencyjności, ułatwiając osiągniecie przez studenta kompetencji i umiejętności przydatnych w przyszłości w wykonywaniu zawodu urbanisty.
Ćwiczenia w formie seminarium stanowią uzupełnienie ćwiczeń projektowych. Podczas seminarium poszczególne grupy omawiają odpowiednio dobrane inspiracje ze świata, ilustrujące sposoby rozwiązywania najważniejszych problemów i zagadnień związanych z obszarem projektowym. Mają one uzupełnić i wzbogacić projekty, nawiązując do najnowszych trendów urbanistycznych.