Ogłoszenie wyników pierwszej edycji nagrody imienia Profesora Wiesława Gruszkowskiego | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-09-30

plakat promujący wydarzenie

W dniu 14 sierpnia 2024 roku ogłoszone zostały wyniki pierwszej edycji Nagrody imienia Profesora Wiesława Gruszkowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie urbanistyki. Inicjatywa stanowi wspólne przedsięwzięcie ustanowione w roku jubileuszu stulecia Towarzystwa Urbanistów Polskich przez gdański oddział Towarzystwa oraz Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

Zasadniczym celem nagrody jest podkreślenie rangi urbanistyki w kształtowaniu środowiska życia człowieka i społeczeństwa oraz roli urbanistów w tym zakresie. Z tego względu kandydatami do nagrody mogą być osoby fizyczne, a podstawę jej przyznania stanowią wybitne osiągnięcia na rzecz podnoszenia jakości polskiej przestrzeni i rozwój urbanistyki w dziedzinie nauki, twórczości, działalności organizacyjnej i popularyzatorskiej. Patronem nagrody jest Profesor Wiesław Gruszkowski, zasłużony urbanista i architekt, a także naukowiec i dydaktyk związany z Politechniką Gdańską, który łączył w swojej drodze zawodowej teorię i praktykę działalności urbanistycznej podejmowanej w różnej skali.

W pierwszej edycji podjęto decyzję o przyznaniu trzech równorzędnych nagród za wybitne osiągnięcia w działalności urbanistycznej. Lauretami nagrody zostali mgr inż. arch. Anna Łoziak, reprezentująca Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, za opracowanie koncepcji i wdrożenie “Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej”, profesor Mieczysław Kochanowski, dr inż. arch. Danuta Kochanowska i profesor Piotr Lorens, za koncepcję rozwoju Młodego Miasta w Gdańsku – od studium rewitalizacji do pierwszych realizacji oraz dr inż. arch. Gabriela Rembarz za znaczący wkład w opracowanie projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Szczegółowe uzasadnienie wyników nagrody znalazło się w werdykcie Kapituły Konkursu.

W bieżącym roku Nagrodę przyznała Kapituła, w skład której weszło czterech ekspertów wybranych spośród swoich członków lub pracowników w tych samych proporcjach przez Zarząd Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Władze Wydziału Architektury. W skład Kapituły Konkursu ze strony Towarzystwa Urbanistów Polskich weszły Prezes Zarządu Oddziału w Gdańsku dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej dr inż. arch. Małgorzata Kostrzewska, a ze strony Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Dziekan Wydziału profesor Lucyna Nyka oraz Prodziekan do spraw nauki profesor Jakub Szczepański.

Wręczenie nagrody odbędzie się 21 października 2024 roku w ramach konferencji “Planowanie na nowo. Doświadczenia z wdrażania reformy systemu planowania przestrzennego” odbywającej się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej imienia Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Więcej informacji TUTAJ.