Centrum Technologii Kosmicznych PG – wystawa projektów studenckich | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2026-06-26

Centrum Technologii Kosmicznych PG – wystawa projektów studenckich

Centrum Technologii Kosmicznych PG – wystawa projektów studenckich
Przed Biblioteką PG prezentowana jest wystawa koncepcji architektoniczno-urbanistycznych Centrum Technologii Kosmicznych PG. Autorami prac są studenci II semestru studiów drugiego stopnia Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Opracowania powstały w ramach zajęć projektowych prowadzonych w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych.

Koncepcje pokazują różne możliwości kształtowania nowoczesnego ośrodka rozwoju technologii kosmicznych, łączącego funkcje badawcze, edukacyjne, wdrożeniowe i popularyzatorskie. Wskazują także, jak planowana inwestycja może zostać powiązana z przestrzenią kampusu Politechniki Gdańskiej i stać się częścią współczesnej infrastruktury akademickiej uczelni.

Wystawa wpisuje się w aktualny kontekst rozwoju sektora kosmicznego w Gdańsku i na Pomorzu. Planowane Centrum zostało tu pokazane nie tylko jako przyszły nowoczesny obiekt, lecz także jako miejsce współpracy, wymiany wiedzy i prezentacji nowych technologii. Prace studentów pokazują tym samym, że architektura może odgrywać istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni, która łączy potrzeby uczelni, miasta i rozwijającego się sektora technologicznego.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się podczas wernisażu, który poprowadziła prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka, kierownik Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych. W wydarzeniu uczestniczyli Rektor Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele władz Wydziału Architektury, pracownicy uczelni oraz autorzy prezentowanych projektów.

Projekty powstały w dwóch grupach dydaktycznych prowadzonych przez zespoły: dr inż. arch. Izabela Burda i dr inż. arch. Elżbieta Marczak oraz dr inż. arch. Jakub Kołodziejczak, mgr Anahita Azadgar i mgr inż. Hussein Annan.

Organizatorem wystawy jest Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. W przygotowanie ekspozycji zaangażowani byli: prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, Dziekan Wydziału Architektury PG; mgr Julia Olechno, Dyrektor Administracyjny Wydziału Architektury PG; dr inż. arch. Izabela Burda; dr inż. arch. Elżbieta Marczak oraz mgr inż. arch. Jakub Gorzka.

Foto: mgr inż. arch. Jakub Gorzka.

39 wyświetleń