Sukces zespołu z PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2023/24 | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-07-01

Sukces zespołu z PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2023/24

zdjęcie

Z radością informujemy, że zespół z Politechniki Gdańskiej, w składzie inż. arch. Justyna Wesołowska z Wydziału Architektury oraz inż. Michał Boczoń z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, prowadzony przez dr inż. arch. Izabelę Burdę z Wydziału Architektury, zdobył prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2023/24.

Tematyka konkursu

Tegoroczna edycja konkursu, organizowanego przez francuską instytucję „L'Art Urbain dans les Territoires”, była poświęcona tematyce "TRANSITION ÉCOLOGIQUE, NOUVEAUX USAGES: Les Territoires dans leur diversité sont porteurs de solutions" ("TRANSFORMACJA EKOLOGICZNA, NOWE ZASTOSOWANIA: Terytoria w swojej różnorodności są nośnikami rozwiązań”).

Nagrodzony projekt

Laureaci konkursu zaproponowali projekt "L'impact du passé" ("Wpływ przeszłości"), który skupiał się na przekształceniu centralnej części gdańskiej dzielnicy Stogi w tętniące życiem miejsce, służące integracji społecznej. Projekt, głęboko osadzony w historii obszaru, został doceniony przez jury za wysoką jakość architektoniczną, otrzymując wyróżnienie 'MENTION QUALITÉ ARCHITECTURALE'. Autorzy podkreślili, że proponowane zmiany pozwolą harmonijnie połączyć przeszłość z przyszłością, podnosząc jakość życia mieszkańców i dbając o ochronę środowiska.

Uroczystość wręczenia nagród

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 czerwca w siedzibie Ministerstwa Ministère de la Transition Ecologique, w Arche de la Défense w Paryżu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji współpracujących z Organizatorem oraz inni znakomici goście z wielu krajów, co podkreśliło rangę i prestiż konkursu. Laureaci mieli okazję zaprezentować swoje projekty przed międzynarodową publicznością, co było znakomitą okazją do promocji Politechniki Gdańskiej.

Finaliści z Politechniki Gdańskiej

W tegorocznej edycji do finału zakwalifikowały się cztery projekty z Politechniki Gdańskiej:

• „Les rues sont faites pour marcher" - Sara Kłosowska, Kinga Makowska, Aleksandra Bonk, pod kierunkiem dr inż. arch. Izabely Burdy.
  • „La biodiversité au centre de l'attention" - Natalia Turska, Blanka Zielińska, pod kierunkiem dr inż. arch. Izabely Burdy.
  • „Sept heures dix” - Anna Czepil, Aleksandra Pikur, Wiktoria Przedpelska, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Doroty Wojtowicz – Jankowskiej.

Wyróżnienie w konkursie Arturbain.fr stanowi dowód na wyjątkową jakość prac naszych studentów i nauczycieli w dziedzinie architektury oraz ich międzynarodowe uznanie. Od 2006 roku, dzięki inicjatywie architekta Janusza Gujskiego, ekipy z Politechniki Gdańskiej regularnie uczestniczą w tej prestiżowej międzynarodowej konkurencji.

Dzięki udziałowi w konkursie, studenci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów oraz zdobywania cennego doświadczenia. To wyróżnienie podkreśla wysokie standardy Politechniki Gdańskiej i motywuje do dalszej pracy nad innowacyjnymi projektami, które odpowiadają na współczesne wyzwania architektoniczne i urbanistyczne.

Gratulacje dla zespołu oraz wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu! Nagrodzony projekt można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: Arturbain.fr

Laureaci konkursu w towarzystwie przedstawicieli instytucji L'Art Urbain dans les Territoires. Od lewej strony: President L'Art Urbain dans les Territoires Louis Moutard, dr inż. arch. Izabela Burda, inż. arch. Justyna Wesołowska, inż. Michał Boczoń, architecte DPLG Aude Vaspart.