Projektowe la Grande Finale i staże w ramach „Tygodnia z Mentorem” | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-07-01

Projektowe la Grande Finale i staże w ramach „Tygodnia z Mentorem”

zdjęcie grupowe

W ubiegłą środę, 19 czerwca 2024 roku, na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej podsumowano zajęcia z projektowania urbanistycznego realizowane na semestrze 4 anglojęzycznych studiów dziennych. Kontynuując ubiegłoroczną formułę, do udziału w publicznej prezentacji wyników studia „New Urban Living” zaproszono specjalistów z renomowanych biur projektowych – Edytę Skibę z warszawskiej pracowni BBKG Architekci oraz Macieja Mazura z międzynarodowej korporacji Axis Mason.

Wykład wprowadzający

Architektka Edyta Skiba rozpoczęła wydarzenie wykładem na temat polskiej praktyki w projektowaniu rozległych założeń mieszkaniowych, ilustrując swoje słowa przykładami master planów Warszawskiej Dzielnicy Społecznej oraz Wrocławskiej Stoczni Rzecznej. Wprowadzenie to pozwoliło studentom na weryfikację treści z wykładów semestralnych oraz zintegrowanych z nimi zajęć projektowych. Dyskusja skupiła się na możliwościach wdrożenia w Polsce idei „mozaikowych dzielnic” – społecznie i przestrzennie zróżnicowanych założeń urbanistycznych projektowanych zgodnie z elastycznym masterplanem.

Przegląd prac projektowych

Drugą częścią wielkiego finału był przegląd prac projektowych, dokonany przez dr Gabrielę Rembarz, doktoranta Bahaa Bou Kalfouni oraz zaproszonych ekspertów. Zaprezentowano sześć studenckich projektów przygotowanych przez:

• Weronikę Czarnecką i Weronikę Werner
  • Polinę Bobyk i Miłosza Gochowskiego
  • Alicję Kwiecińską i Maję Kopacz
  • Zuzannę Komierzyńską i Jakuba Kupisza
  • Louisa Messerig i Roberta Hackett (Erasmus Program)
  • Octaviana Marchis (Erasmus Program)

Nagrody i staże

Spośród najlepszych uczestników wybrano pięć osób, które wezmą udział w drugiej edycji programu „Tydzień z Mentorem”, zainicjowanego przez dr Gabrielę Rembarz. Nagrodzeni zostali wakacyjnym stażem w wiodących pracowniach warszawskich: BBKG Architekci, mamArchitekci, Archigrest i APA Wojciechowski Architekci.

Podsumowując, w zeszłym roku finał zajęć w ramach Urban Design Studio 2 zaszczycił architekt Szymon Wojciechowski, który również wspierał ewaluację studenckich projektów i oferował tygodniowy staż dwójce studentów z Ukrainy – Annie-Marii Onishchuk i Danilowi Zinkevychowi. Wszyscy uczestnicy pierwszego „Tygodnia z Mentorem”, w tym Alicja Pszenna, Julia Batorska, Wiktor Piepiórka i Julia Sobieraj, uznali krótki staż w renomowanej pracowni za cenne doświadczenie, które pozytywnie wpłynęło na ich wyobrażenia o przyszłej ścieżce zawodowej.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń i osiągnięć naszych studentów!