Dominika Krechowicz otrzymała tytuł profesora sztuki | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-07-11

Dominika Krechowicz otrzymała tytuł profesora sztuki

1. Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło CSW Łaźnia, Gdańsk 2020, prace z cyklu Alians znaków (4 i 2).

27 czerwca 2024 r. Dominika Krechowicz otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. To zasłużone wyróżnienie jest owocem jej wieloletniej pracy i zaangażowania w rozwój sztuki.

Dominika Krechowicz ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 roku. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, obecnie piastując stanowisko profesora uczelni. W latach 1995-2003 współtworzyła galerię Koło w Gdańsku.

Jej twórczość obejmuje zarówno prace malarskie, takie jak "Flagi" i "Alians znaków", jak i fotograficzne, m.in. "Działki", "Double time" oraz "Błękit Szadółek". Profesor Dominika Krechowicz brała udział w wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobywając uznanie i liczne nagrody. W 1997 roku otrzymała brązowy medal w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień 1997”. W 1999 brała udział w międzynarodowym projekcie „Interim”, Schloss Plüschow w Niemczech. Otrzymała również Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego w 2002 roku oraz stypendium The Pollock-Krasner Foundation w 2006 roku za cykl malarski "Flagi". W 2014 i 2021 roku została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, z czego ostatnia nagroda była związana z jubileuszem 25-lecia galerii Koło.

Obrazy z cyklu "Alians znaków" to swoisty malarski notatnik, w którym tytuł odzwierciedla wzajemną współzależność elementów obrazu, tworzących rodzaj koegzystencji. Tematyka jej prac obejmuje znak, przestrzeń oraz ruch. Dominika Krechowicz wykorzystuje pamięć przedmiotów i zjawisk oraz gest malarski, aby tworzyć wielowątkowe kompozycje. Poszukiwanie konkretnej formy poprzez użycie gestu malarskiego zostaje utrwalone śladem pędzla. Niektóre kształty są wyraźnie zdefiniowane, inne zaś pozostają subtelnie zarysowane, ukryte pod transparentną warstwą farby.

Alians znaków 4, olej na płótnie, 167 x 295 cm, 2020

"Korzytam z arsenału pamięci przedmiotów i zjawisk oraz gestu malarskiego. Koncepcja obrazu złożonego z wielu części umożliwia tworzenie wzajemnych relacji. Poszukiwanie konkretnej formy, poprzez użycie gestu, zostaje utrwalone śladem pędzla." – mówi Dominika Krechowicz.

Serdecznie gratulujemy Pani Profesor Dominice Krechowicz tego zaszczytnego tytułu i życzymy dalszych sukcesów w jej twórczości.