Sukces studentów PG w konkursie PLEA 2024 | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-03-19

Sukces studentów PG w konkursie PLEA 2024

zdjęcie

Z dumą ogłaszamy, że studenci Politechniki Gdańskiej, Jan Momot i Mateusz Płudowski, zdobyli pierwsze miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie PLEA Sustainability & Resilience Student Design Competition 2024. Ich projekt, zrealizowany w ramach przedmiotu obieralnego "Daylight in Architecture" pod kierunkiem Pani dr. Natalii Sokół, został wyróżniony w kategorii "Skala definicji" (budynek lub zamknięta przestrzeń publiczna).

Podczas pracy projektowej autorzy Circadian retreat house in Bieszczady  analizowali , w jaki sposób zaprojektować formę budynku aby ograniczyć zużycie oświetlenia elektrycznego na rzecz oświetlenia dziennego, które wpływa na prawidłowe funkcjonowanie rytów okołodobowych użytkowników. Zastosowane podejście charakteryzujące się wrażliwością projektową na potrzeby użytkowników oraz rozwiązaniami efektywnymi biologicznie nie tylko wyróżniło się spośród innych zgłoszeń, ale również zaprezentowało zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności studentów Politechniki Gdańskiej w dziedzinie zrównoważonej architektury.

Studenci nie tylko wykazali się innowacyjnym podejściem do wykorzystania światła naturalnego, ale także podkreśli rolę, jaką innowacyjna architektura może odgrywać w tworzeniu przyjaznych i zrównoważonych środowisk do życia i odpoczynku.