Wyniki Konkursu Studenckiego: Miasto 15-minutowe | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-26

Wyniki Konkursu Studenckiego: Miasto 15-minutowe

zdjęcie

Rozwiązanie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistycznej dogęszczania struktur miejskich na przykładzie nowego zagospodarowania wokół ulicy Strzelców w Gdyni w myśl zasady budowania „miasta 15-minutowego”.

12 lutego 2024 ogłoszone zostały wyniki konkursu  „Badanie możliwości realizacji dogęszczania struktur miejskich na przykładzie nowego zagospodarowania wokół ulicy Strzelców w Gdyni - Gdynia – miasto 15-minutowe”. Konkurs był studenckim konkursem dla grupy studentów WAPG sem. V uczestniczących w zajęciach z przedmiotu „Urban Design  III” prowadzonych przez dr hab. inż. arch. J. Martyniuk – Pęczek, prof. PG; arch K. van Soelen; arch. M. Ahmadi.

Konkurs Badanie możliwości realizacji dogęszczania struktur miejskich na przykładzie nowego zagospodarowania wokół ulicy Strzelców w Gdyni - Gdynia – miasto 15-minutowe” dotyczył opracowania koncepcji urbanistycznej dogęszczania struktur miejskich na przykładzie nowego zagospodarowania wokół ulicy Strzelców w Gdyni. Jest to fragment  dzielnicy Mały Kack w Gdyni. W pobliżu znajduje się przystanek kolei PKM, węzeł integracyjny transportu publicznego oraz sąsiedztwo TPK. Teren jest zurbanizowany i posiada rozbudowaną bazę usługową. Jednak w obszarze znajdują się tereny wolne od zabudowy, dla których poszukiwana jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób można dogęścić zabudowę, tak by tworzyć miasto 15-minutowe. Uczestnicy konkursu byli zachęcani do nieskrępowanego, kreatywnego podejścia do tematu w taki sposób, aby pokazać różne sposoby jego rozwiązania.

Konkurs został ogłoszony w ramach współpracy badań zleconych i współpracy Wydziału Architektury z firmą budowlaną LOGGIA Piotr Sachajko Sp. J. Wystawa pokonkursowa odbyła się w styczniu na Wydziale Architektury PG.  Prace konkursowe były oceniane przez jury w składzie: mgr inż. arch. Stanisław Dopierała – przewodniczący sądu, mgr inż. arch. Wojciech Zaborniak oraz dr inż. arch. Justyna Borucka (Prodziekan ds. rozwoju i internacjonalizacji WAPG). Prace prezentowały bardzo ciekawy zestaw koncepcji urbanistycznej dogęszczania struktur miejskich dlatego jury postanowiło przyznać wiele nagród i wyróżnień.

Laureaci Konkursu „Badanie możliwości realizacji dogęszczania struktur miejskich na przykładzie nowego zagospodarowania wokół ulicy Strzelców w Gdyni - Gdynia – miasto 15-minutowe” to zespoły:

  • 1 Nagroda - Fatima Kruszyńska, Lucía Martínez , Marta Opalińska
  • 2 Nagroda - Charlotte Stelter Aleksandra Kotkiewicz Rozalia Pusz
  • 3 Nagroda ex aequo - Julia Sobieraj, Anna-Mariia Onishchuk, Niklas Kloefer
  • 3 Nagroda ex aequo - Danil Zinkevych & Mateusz Pludowski & Jonas Müller
  • Honorowe Wyróżnienie - Jan Momot, Adrian Kiedrowski, Diego Remior Gómez
  • Honorowe Wyróżnienie - Elena Molero , Martyna Nowicka , Alicja Pszena
  • Wyróżnienie Honorowe - Joanna Capała, Martin Lopez Guerreiro, Marcin Zwierzchowski

 Gratulujemy zwycięskim drużynom!

70 wyświetleń