Rozpoczęcie grantu badawczego Horyzont Europa PLAN-B na Wydziale Architektury PG | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-02-20

Plan-B-consortium_group

Z radością informujemy, że Wydział Architektury (WA) Politechniki Gdańskiej rozpoczął realizację prestiżowego grantu badawczego finansowanego w ramach programu UE-HORIZONT, o nazwie PLAN-B (Droga ku zaadresowaniu negatywnego wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym i hałasem na lądową różnorodność biologiczną i ekosystemy). Projekt, który jest współpracą międzywydziałową z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska (WILiŚ) Politechniki Gdańskiej, ma na celu zbadanie i ograniczenie wpływu zanieczyszczeń światłem sztucznym i hałasem na różnorodność biologiczną i ekosystemy.

Kierownikami projektu są dr inż. arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska (WA) oraz dr inż. Paweł Tysiąc (WILiŚ). Głównym celem PLAN-B jest opracowanie kompleksowych strategii oraz narzędzi mających na celu lepszą ochronę różnorodności biologicznej i przywracanie przyrody, w zgodzie z Europejskim Zielonym Ładem i Unijną Strategią na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 roku.

Osiągnięcia projektu PLAN-B obejmują opracowanie wytycznych, modeli czasoprzestrzennych, innowacyjnych rozwiązań oraz zaleceń dla ulepszenia ram prawnych i politycznych. Tworzone będą także zrównoważone wspólnoty praktyków (CoP), które będą skupiać się na kwestiach wpływu światła i hałasu na różnorodność biologiczną.

Więcej informacji o projekcie PLAN-B można znaleźć na stronie Cordis oraz na mediach społecznościowych na platformie X.

Zdjęcie: Partnerzy projektu PLAN-B podczas niedawnego spotkania inaugurującego projekt w Gandawie w Belgii.