Data dodania: 2024-01-08
Prof. Agata Twardoch o alternatynych modelach mieszkaniowych
Szanowni Państwo, zapraszamy na wykład otwarty (online) dr hab. inż. arch. Agaty Twardoch, prof. PŚl zatytułowany: Formy i modele alternatywne w nowoczesnym myśleniu o mieszkalnictwie. System do Mieszkania, który odbędzie się dnia 11. stycznia o godzinie 09.00-10.00.
Wykład odbędzie się w ramach zajęć kursowych "Zagadnienia Mieszkalnictwa", realizowanych pod kierunkiem dr Gabrieli Rembarz, na III semestrze studiów inżynierskich kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.Adresowany do student/ek – przyszłych urbanistów wykład dotyczyć będzie systemowego podejścia do zagadnień mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem konieczność rozwoju alternatywnych modeli mieszkaniowych. Wykład anonsujemy fragmentem ze wstępu do monografii „System do Mieszkania”.
"Od angielskich Miast Ogrodów Jutra przez Jednostkę Marsylską, po mikromieszkania w Nowym Jorku, od hoteli robotniczych przez akademiki po Airbnb, od kooperatyw przez spółdzielnie mieszkaniowe do cohousingu sposobów zamieszkania jest znacznie więcej niż dom na przedmieściach i apartament na kredyt. Najciekawsze idee mieszkaniowe od początku związane są z systemami polityki mieszkaniowej. Dostępne budownictwo mieszkaniowe to zagadnienie ważne nie tylko dla polityków i architektów, nie jest skierowane tylko do osób najuboższych, a polityka mieszkaniowa nie polega na rozdawnictwie i dysponuje wieloma pozafinansowymi narzędziami. Najwyższy czas zmienić sposób rozmowy o mieszkalnictwie".
dr hab. inż. arch. Agata Twardoch, prof. PŚL architektka i urbanistka, adiunktka na Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wiązana z pracownią projektową 44STO. Od 2015 roku współpracuje z KUiPR WAPG w ramach międzynarodowej, naukowej grupy badawczej Agora Research Group Project, badającej kwestie demokracji w przestrzeni publicznej miast.
Profesor Twardoch zajmuje się naukowo dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Propagatorka ogólnopolskiej debaty na temat rozwiązań w polityce mieszkaniowej, rzetelnie wdrażającej prawo do mieszkania. Wyniki swojej pracy podsumowała w monografii „System do mieszkania” (2019), w której szczególne miejsce poświęciła alternatywnym modelom zamieszkania takim jak kooperatywy mieszkaniowe i cohousing.
W roku 2022 prelegentka stała się w Polsce twarzą ruchu na rzecz docenienia osiągnięć kobiet pracujących w branży projektowej. Opublikowała wówczas książkę ‘Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasto”, zawierającą 15 wywiadów z wybitnymi polskimi architektkami i urbanistkami. Wyzwoliła ona w środowisku falę zmieniającą dotychczasowe postrzeganie zawodu. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród wybranych przedstawicielek środowiska znalazły się trzy wykładowczynie z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; dr Monika Arczyńska, prof. Justyna Martyniuk-Pęczek oraz dr Gabriela Rembarz.
280 wyświetleń
Loading...
Więcej
-
2024-11-21
Zawiadomienie o pogrzebie
-
2024-11-20
Klamki, zamki, kolumienki - wystawa
-
2024-11-08
IV Festiwal Naturalnego Budowania