PAPPP - relacja z warsztatów w Pelplinie | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-10-13

PAPPP - relacja z warsztatów w Pelplinie

zdjęcie grupy uczestniczek i uczestników na terenie po cukrowni Pelplin
Nasze studentki i studenci przez 5 dni in uczestniczyli w Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej. Był to czas warsztatów, prelekcji i poznawania miejsca. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami i mieszańcami studentki i studenci uczelni Związku Uczelni Fahrenheita wypracują propozycje rozwiązań dla terenu po pelplińskiej cukrowni.

W dniach 25-29 września br. odbyły się wyjazdowe warsztaty w Pelplinie, które stanowiły początek prac zespołów w ramach Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzennego (PAPPP). Wydarzenia rozpoczęło powitanie studentów, opiekunów i organizatorów przez burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, Mirosława Chyłę. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać historię miasta i gminy, dawną cukrownię i jej tereny oraz sytuację społeczną gminy. Uczelnie prezentowały założenia warsztatów, po czym studenci zostali podzieleni na interdyscyplinarne grupy w których będą pracowali nad rozwiązaniami dla przestrzeni dawnej cukrowni.

W ramach warsztatów odbyły się wykłady poruszające zagadnienia problemowe planowania przestrzeni publicznej. Uczestnicy wzięli udział w wizji lokalnej obszaru projektowego, czyli terenu dawnej cukrowni, oraz zwiedzali miasto by szerzej zapoznać się z kontekstem miejsca. Studentki i studenci przeprowadzili także ankietę wśród mieszkańców na targowisku miejskim.

W kolejnych dniach odbyły się prezentacje dotyczące demokracji oraz krajobrazu, przestrzeni, natury, sztuki i miasta. Studenci mieli także możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym po rzece Wierzycy. Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie prac, podczas którego zespoły prezentowały swoje pomysły i efekty. Intensywne prace trwały do późnych godzin wieczornych, a opiekę nad studentami sprawował liczny zespół, w tym przedstawiciele miasta, uczelni i innych instytucji.

Finalne propozycje zagospodarowania terenów po cukrowni w Pelplinie będą dostępne na początku przyszłego roku, a semestr akademicki będzie okresem inensywnych międzyuczelnianych spotkań projektowych.

Ze szczegółami możecie Państwo zapoznać się na stronie Związku Uczelni Fahrenheita.