Studenci architektury projektują dla osób w kryzysie uchodźczym | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-24

Studenci architektury projektują dla osób w kryzysie uchodźczym

zdjęcie shelter
Studentki i studenci kierunku architektura czwartego semestru stanęli przed wyzwaniem zbudowania czterech tymczasowych schronień w ciągu 10 godzin, które mogłyby służyć osobom w kryzysie uchodźczym. Każdy projekt został zainspirowany różnymi rozwiązaniami i czerpie z różnych doświadczeń.

Studenci czuli potrzebę wykorzystania zasobów materialnych i niematerialnych architektury w kryzysach humanitarnych. Zespoły projektowe brały pod uwagę różne aspekty procesu projektowania.

Głównym zadaniem było zaprojektowanie tymczasowego schronienia, które odpowiadałoby na potrzeby wynikające z warunków klimatycznych, zapewniając komfort osobom uchodźczym. Biorąc pod problem zmiany klimatu, zespoły zdecydowały się budować z materiałów, takich jak tektura falista, tuby kartonowe czy drewno, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać.

Zespoły projektowe i mieszkańcy wspólnie uczestniczyli w procesie budowania projektowania. Co więcej wspólne budowanie schronień miało na celu podniesienie świadomości społeczeństwa oraz uwrażliwienia na rosnący problem uchodźstwa.

Jak powiedziała jedna z uczestniczących osób: Być może w takich przypadkach powinniśmy być pokorni, a nie aroganccy w projektowaniu, dalecy od chęci tworzenia na własną rękę z artystycznym podejściem. Odłóżmy ego na bok i stwórzmy coś z bardzo niewielu rzeczy. Ta wypowiedź najlepiej podsumowuje główną myśl całego projektu.

Rezultaty projektu zostaną zaprezentowane w formie plakatów, a dwa prototypy zostaną zrekonstruowane na naszym kampusie Politechniki Gdańskiej podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 25-28 maja.

Prowadzący: arch. Michał Podgórczyk, mgr inż. arch. Bahaa Bou Kalfoni, dr inż. arch. Gabriela Rembarz

Szczególne podziękowania kierujemy do Partnera

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii

oraz sponsorów

DORACO

Olivia Business Center

Bistro Cysteria

Więcej informacji o projekcie mogą Państwo przeczytać w tym miejscu.

262 wyświetleń