Data dodania: 2023-05-24
Studenci architektury projektują dla osób w kryzysie uchodźczym
Studenci czuli potrzebę wykorzystania zasobów materialnych i niematerialnych architektury w kryzysach humanitarnych. Zespoły projektowe brały pod uwagę różne aspekty procesu projektowania.
Głównym zadaniem było zaprojektowanie tymczasowego schronienia, które odpowiadałoby na potrzeby wynikające z warunków klimatycznych, zapewniając komfort osobom uchodźczym. Biorąc pod problem zmiany klimatu, zespoły zdecydowały się budować z materiałów, takich jak tektura falista, tuby kartonowe czy drewno, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać.
Zespoły projektowe i mieszkańcy wspólnie uczestniczyli w procesie budowania projektowania. Co więcej wspólne budowanie schronień miało na celu podniesienie świadomości społeczeństwa oraz uwrażliwienia na rosnący problem uchodźstwa.
Jak powiedziała jedna z uczestniczących osób: Być może w takich przypadkach powinniśmy być pokorni, a nie aroganccy w projektowaniu, dalecy od chęci tworzenia na własną rękę z artystycznym podejściem. Odłóżmy ego na bok i stwórzmy coś z bardzo niewielu rzeczy. Ta wypowiedź najlepiej podsumowuje główną myśl całego projektu.
Rezultaty projektu zostaną zaprezentowane w formie plakatów, a dwa prototypy zostaną zrekonstruowane na naszym kampusie Politechniki Gdańskiej podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 25-28 maja.
Prowadzący: arch. Michał Podgórczyk, mgr inż. arch. Bahaa Bou Kalfoni, dr inż. arch. Gabriela Rembarz
Szczególne podziękowania kierujemy do Partnera
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii
oraz sponsorów
Więcej informacji o projekcie mogą Państwo przeczytać w tym miejscu.
-
2024-11-21
Zawiadomienie o pogrzebie
-
2024-11-20
Klamki, zamki, kolumienki - wystawa
-
2024-11-08
IV Festiwal Naturalnego Budowania