Zapraszamy do refleksji: Rola architektów i planistów w kryzysach humanitarnych | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-05-12

Zapraszamy do refleksji: Rola architektów i planistów w kryzysach humanitarnych

zdjęcie grupy studentek i studentów z prezentacji projektów
Grupa 16 studentów z Wydziału Architektury skonstruuje tymczasowe schronienia na terenie Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W dniach 17-18 maja w godzinach od 9:15 do 16/17Studentki i studenci architektury w ramach projektu "Shelter - Learning by Doing" zbudują tymczasowe schronienia. Projekt ma na celu pokazanie kreatywnego podejścia młodych architektów do budowy tymczasowych schronień w odpowiedzi na globalne problemy humanitarne.

Projekt powstał w ramach seminarium obieralnego organizowanego przez przez doktoranta, architekta i urbanistę Bahaa Bou Kalfoni, urbanistkę Gabrielę Rembarz z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego oraz lokalnego architekta Michała Podgórczyka dla studentów czwartego semestru architektury na Politechnice Gdańskiej.

Projekt ma na celu zaangażowanie studentów architektury w wyzwania humanitarne na całym świecie w różnych kręgach kulturowych. Studenci będą budować na miejscu, używając nielicznych  materiałów z recyklingu, promując zrównoważony rozwój. Zwiększy to ich zdolność do szkolenia osób nieprofesjonalnych do pilnego działania w przypadku jakiegokolwiek kryzysu. Idea seminarium została zainicjowana poprzez postawienie pytania o naszą rolę jako architektów i planistów w reagowaniu na wyzwania poprzez rozwiązania z zakresu gotowości kryzysowej.

Zespół projektowy zaprasza zainteresowane osoby i organizacje do przyłączenia się do nich 17 i 18 maja na terenie Oddziału Etnograficznego MNG i do refleksji nad rozwiązywaniem globalnych wyzwań humanitarnych poprzez kreatywne rozwiązania projektowe.