Grupa badawcza SUP&ER - Badanie efektywności energetycznej miast i wydajności słonecznej | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-04-03

aurum
Bardzo miło jest nam poinformować, że w III edycji programu Aurum Supporting International Research Team Building projekt przygotowany przez zespół z Wydziału Architektury prowadzony pod kierownictwem dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek uzyskał dofinansowanie i uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu wszystkich zgłoszonych projektów.

W wyniku uzyskania grantu postawnie grupa badawcza - SUP&ER - Badanie efektywności energetycznej miast i wydajności słonecznej (Research group - SUP&ER - Solar Urban Performance and EneRgy efficiecy). Celem projektu jest utworzenie nowej grupy badawczej i połącznie zespołów badawczych z dwóch kontynentów Europy i Ameryki Południowej. Z ramienia WAPG do grupę badawczą tworzyć będą dr hab. inż. arch. J. Martyniuk-Pęczek, prof. PG; dr N. Sokół, mgr inż. arch. J. Kurek  a także dr hab. inż. arch. K. Krośnicka, prof. PG; dr hab. inż. arch. I. Mironowicz, prof. PG.

Utworzony zostanie międzynarodowy zespół badawczych w celu:

1.nawiązania współpracy z dwoma zespołami z Uniwersytetu Brasilia i Uniwersytetu Lund (jako ekspert) oraz na tej podstawie dalszej sieci współpracy;

2.zbudowania na WAPG nowoczesnego laboratorium Light Living Lab do badania warunków środowiska zabudowanego przy pomocy merytorycznej i wsparciu partnerów;

3.prowadzenia pilotażowych badań w obszarze zagadnień związanych z projektowaniem efektywnych energetycznie budynków i badaniem wpływu oświetlenia naturalnego na kształtowanie zabudowy;

4.zaprojektowania badań w nowym zespole badawczym na kolejne lata pracy grupy badawczej w oparciu o nowo utworzone laboratorium.

Badania prowadzone będą w interdyscyplinarnym zespole naukowym łączącym zagadnienia urbanistyki, oświetlenia i efektywności energetycznej. Takie powiązanie tematów wpisuje się z realizacje celów zrównoważonego rozwoju (UN SDG) i przedstawia aktualne problemy podkreślane w badaniach naukowych. Przedmiotem badań będą wybrane zespoły urbanistyczne, spełniające kryteria paradygmatu zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęcie projektu planowane jest na początek czerwca 2023. Zaproponowany w projekcie harmonogram pracy pozwala na transfer wiedzy w kluczowych obszarach dotyczących budowania nowego laboratorium, a także tematyki badań w oparciu o współpracę międzynarodową z innymi ośrodkami i komisjami (CIE, IEA, CEN).