Studentka WA PG Marta Rybicka finalistką konkursu Tubądzin Design Awards | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-13

Studentka WA PG Marta Rybicka finalistką konkursu Tubądzin Design Awards

grafika podzielona w ok. 5/8 z prawej strony na czarnym tle biały napis w górnej części II Nagroda w kategorii Young Power Tubądzin Design Awards 2022 z prawej strony zdjęcie Pani Marty Rybickiej -
7 lutego 2023 roku poznaliśmy wyniki III, ostatniego etapu międzynarodowego konkursu Tubądzin Design Awards 2022. Tubądzin Design Awards (TDA) organizowany przez Grupę Tubądzin od 2015 roku to konkurs dla architektów, architektek, projektantów i projektantek oraz studentów i studentek z całego świata. W konkursie, który trwał od 1 marca do 30 listopada 2022 roku, mogli brać udział uczestnicy indywidualni oraz zespoły. W każdej kategorii konkursowej można było zgłosić dowolną liczbę prac i  wziąć udział w dowolnej liczbie etapów konkursu. Jedną z finalistek jest nasza studentka - Pani Marta Rybicka.

Pani Marta Rybicka zajęła II miejsce w kategorii Young Power. Poniżej zamieszczamy opis projektu i opinię jury.

Opis autorski

Główną inspiracją dla projektu stał się narastający w Polsce, jak i na świecie trend mikrodomów. Mogą stać się one odpowiedzią na nadchodzący kryzys na rynku nieruchomości. Zakup własnego mieszkania w dobrej okolicy lub dużej działki pod budowę domu to dla większości młodych dorosłych luksus, na który nie zawsze mogą sobie pozwolić.

Tak naprawdę mało kto potrzebuje 250 metrów kwadratowych domu, te same funkcje można zmieścić na 150, a nawet 50, czy 30 metrach kwadratowych. Jednocześnie takie domy są tańsze i bardziej ekologicznie. To właśnie aspekty środowiskowe są szczególnie ważne — gwarantują proste życie sprzyjające codziennej interakcji z otoczeniem. Wnętrza tego mikrodomu zostały zaprojektowane dla młodej pary, która w swoim domu szuka odpoczynku i wyciszenia. W projekcie głównie chodziło o to, aby umożliwić mieszkańcom cieszenie się otaczającą przyrodą w przytulnym wnętrzu. I tak właśnie stosunkowo minimalistyczna przestrzeń została udomowiona poprzez starannie dobrane płytki gresowe, akcesoria i elementy drewniane oraz sofę w charakterystycznym, rudym kolorze.

opinia jury

Drugie miejsce w kategorii Young Power zajęła Marta Rybicka. Jej projekt, wpisujący się w koncepcję mikrodomów, ujmuje minimalistycznym sznytem oraz funkcjonalnością. Projektantka udowadnia, że na małej przestrzeni można urządzić niezwykle wygodne i praktyczne wnętrza, pełne dobrej energii i harmonii. Laureatka wykorzystała płytki Grupy Tubądzin z kolekcji Dots, Grand Cave oraz Terrazo.

zobacz projekt

Pani Marta Rybicka weźmie udział w Gali Finałowej TDA’22, podczas której ogłoszeni zostaną finaliści oraz laureaci Grand Prix. Gala odbędzie się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w marcu.