Wywiad dr inż. arch. Karoliny Zielińskiej-Dąbkowskiej w MIT Tech Review | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-28

Wywiad dr inż. arch. Karoliny Zielińskiej-Dąbkowskiej w MIT Tech Review

fragment okładni MIT Technology Review
Mamy przyjemność poinformować, że dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska pracownik naszego wydziału, adiunkt w katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, kierownik interdyscyplinarnej grupy ILLUME w ramach Centrum EkoTech nad Politechnice Gdańskiej, udzieliła eksperckiego wywiadu na temat zanieczyszczenia światłem sztucznym na świecie.

Fragmenty wywiadu wraz z opiniami innych badaczy w tej tematyce zostały zacytowane w artykule pt: „Bright LEDs could spell the end of dark skies” w październikowym numerze amerykańskiego czasopisma MIT Technology Review, wydawanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Jako społeczeństwa potrzebujemy sztucznego światła, ale jak zrównoważyć jego wykorzystanie z wpływem na środowisko? Jak zmniejszyć zużycie energii, zanieczyszczenie światłem, szkody ekologiczne, jednocześnie tworząc wspaniałe wrażenia dla ludzi po zmroku? To tylko niektóre z poruszanych tematów rozmowy dotyczących nowych wyzwań, które stoją przed współczesnymi społeczeństwami w kontekście wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem w czasopiśmie MIT Tech

Wersja on-line