IV edycja konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-07

IV edycja konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością

Logo konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością to konkurs dla absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie obronione w latach 2020/2021. Celem konkursu jest promocja najlepszych dyplomów oraz motywowanie studentów do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych i publicznych czy obiektów użyteczności publicznej w swoich pracach magisterskich.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej.

W kategorii projektowej ocenione zostaną prace z zakresu architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, wzornictwa, grafiki użytkowej, konserwacji zabytków oraz dziedzin pokrewnych, obejmujące:

• projekty dotyczące przestrzeni publicznych, np. place, ulice, przestrzenie zielone, przestrzenie rekreacyjne, obiekty sportowe,
  • projektów w skali urbanistycznej, np. projekty urbanistyczne, strategie rewitalizacji,
  • budynki użyteczności publicznej, m.in. szkoły, szpitale, urzędy, obiekty kultury.

W kategorii teoretycznej ocenione zostaną prace opisujące zjawiska zachodzące w przestrzeni publicznej, dotyczące budynków publicznych, typologii, historii i zmian społeczno-gospodarczych, tj. prace z zakresu historii sztuki, historii architektury, teorii architektonicznej, procesów demograficznych, socjologii, antropologii, filozofii, ekonomii, kulturoznawstwa, ochrony dóbr kultury, ochrony środowiska, prawa, zarządzania oraz wszystkich innych aspektów dotyczących kształtowania i funkcjonowania budynków i przestrzeni wspólnych.

I nagroda w kategorii praktyka: 10 000 zł
I nagroda w kategorii teoria: 10 000 zł
Wyróżnienia (po dwa w każdej kategorii): 5 000 zł

Jury

Jurorzy w kategorii projekt:
dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach (dyrektor NIAiU)
mgr inż. arch. Magdalena Federowicz-Boule
dr inż. arch. Jerzy Grochulski

Jurorzy w kategorii teoretycznej:
dr inż. arch. Tomasz Sławiński (wicedyrektor NIAiU)
mgr Tomasz Fudala (kurator MSN)
dr hab. prof. Marta Leśniakowska (IS PAN)

Zgłaszanie prac

Zgłoszenie należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą (z dopiskiem Nagroda NIAiU 2021) na adres:

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
ul. Foksal 4
00-366 Warszawa

do 7 września 2021 r. do godz. 16:00. Decyduje data doręczenia pracy do siedziby Instytutu. W przypadku przesyłki pocztowej decyduje data stempla pocztowego.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 października 2021 roku.