Rozstrzygnięto konkurs "Przestrzeń dla doświadczeń. Wielofunkcyjny zespół obiektów Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy" | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-03-24

Zwycięski projekt
Na przełomie lutego i marca br. rozstrzygnięto studencki konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu znajdującego się przy siedzibie Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy.

Celem konkursu było zbadanie możliwości:

• wykorzystania technologii low-tech na potrzeby obiektu użyteczności publicznej z uwzględnieniem aspektu architektury regionalnej,
  • wykorzystania lokalnych materiałów we współczesnej architekturze,
  • kształtowania funkcji i formy współczesnej regionalnej architektury użyteczności publicznej,
  • wykorzystania walorów krajobrazowych,
  • minimalizowania oddziaływania hałasu na obiekt architektoniczny.

Sąd konkursowy przyznał I nagrodę pracy zatytułowanej "Przetrzeć szlaki" (autorstwa Pameli Smardz i Weroniki Dziadury). Sąd konkursowy docenił czytelną ideę projektową związaną z rozwojem komunikacji rowerowej, zwarty układ przestrzenny zespołu i sposób jego osadzenia w krajobrazie oraz kompleksowość opracowania.

Sąd konkursowy przyznał także trzy wyróżnienia:

• pracy zatytułowanej „WESZIWK" (autorstwa Ingi Czubakowskiej i Pauliny Czapiewskiej),
  • pracy zatytułowanej "Kaszubska zagroda" (autorstwa Aleksandry Karpińskiej i Kingi Umińskiej),
  • pracy zatytułowanej "W dialogu z tradycją. Nowoczesna wersja zagrody kaszubskiej" (autorstwa Joanny Strahl i Joanny Zielińskiej).

Prace konkursowe można obejrzeć na wystawie wirtualnej.

Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!

Projekty powstały w Katedrze Projektowania Środowiskowego. Osobami prowadzącymi zajęcia były dr hab. inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska i dr inż. arch. Kalina Juchnevic.