Wyróżnienie w konkursie Builder dla pracy współtworzonej przez studenta WA | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2020-06-08

Wyróżnienie w konkursie Builder dla pracy współtworzonej przez studenta WA

Wyróżniony projekt dworca autorstwa Jakuba Leszczyńskiego i Ariana Płotki
Projekt rewitalizacji dworca kolejowego w Sierakowicach autorstwa Jakuba Leszczyńskiego (WA PG) i Ariana Płotki (WILiŚ PG) otrzymał I wyróżnienie w konkursie organizowanym przez miesięcznik Builder.

Opis projektu

Rewitalizacja dworca kolejowego w Sierakowicach zaczęłaby się od wyczyszczenia przestrzeni wokół zabytkowego dworca pruskiego. Usunięte elementy nie tylko nic nie wnoszą do estetycznej warstwy przestrzeni, ale dodatkowo stanowią barierę dla podróżujących. Opuszczone, stały się miejscem, które jest potencjalnie niebezpieczne, ze względu na przebywających tam ludzi porą nocną.
Obecnie uszkodzenia budynku dworca są znaczące. Restauracja polegałaby na gruntowniej wymianie wnętrz (posadzek itp.), elewacji i przystosowaniu go do pełnienia na powrót dawnej funkcji. Mottem konkursu jest: "Łączy nas kolej" i zechcieliśmy się do tego odnieść na wielu płaszczyznach. Jako najważniejszy problem tego miejsca uznaliśmy brak możliwości bezpiecznej komunikacji między Zatorzem a centrum wsi.

Obecnie na dużej skarpie są przedepty, które wychodzą od razu na istniejące tory kolejowe. Różnica wysokości jest na tyle znacząca, że przez prędkość schodzenia niejednokrotnie dochodziło w tym miejscu do różnych urazów ciała. Ponadto, w szerszej analizie zwróciliśmy uwagę na to, że oddalony od dworca PKP o 250 m przejazd uliczny jest jedynym miejscem w całej wsi, które pozwala na bezpieczne przejście między obydwoma jej częściami. Tory kolejowe i różnica wysokości skutecznie rozdzielają ją, nie pozwalając na swobodne pokonywanie tego odcinka – dlatego naszym głównym założeniem było skonstruowanie bezpiecznego przejścia i to właśnie ono stało się naszym obiektem inżynierskim. Wyznaczając kierunki ruchu ludzi skonstruowaliśmy dwie kładki okalające budynek dworca. Aby bardziej wyeksponować jeden z nielicznych zabytków wsi postanowiliśmy, że kładki te będą porośnięte trawą. Przestrzeń ta, ogólnodostępna i komunikacyjna, stała się równocześnie przestrzenią rekreacyjną. Każda kładka, poza warstwą wegetatywną, posiada również schody, które uprzyjemniają komunikację.

W zagospodarowaniu terenu postanowiliśmy również zadbać o inne obiekty usługowo-społeczne. Każdy z nich posiada dwuspadowy dach i szklano-drewnianą fasadę. Swobodne rozmieszczenie ich w przestrzeni miało na celu połączenie urbanistyczne obu części wsi. Nie chcieliśmy tworzyć lub przekształcać dworca i tych obiektów w jedną większą kubaturę, gdyż zniszczyłoby to charakter wsi, w której nie występują podobne obiekty. Z racji bliskiego położenia dworca od lokalnego rynku, na którym jest przesyt samochodów, zaopatrzyliśmy założenie w większą liczbę parkingów, które z pewnością się przydadzą.
Bardzo zależało nam na społecznym charakterze projektu, dlatego kształtowana przestrzeń, zawiera dużo zieleni, nowe obiekty o charakterze usługowo-społecznym i jest pozbawiona barier komunikacyjnych (dla osób niepełnosprawnych przewidziane są rampy oraz winda, która umożliwi spokojne pokonanie wysokości).

O autorach

Jakub Leszczyński
student 5. roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
absolwent studiów inżynierskich Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej

Laureat II miejsca w konkursie architektoniczno-urbanistycznym Urzędu Miasta Gdańsk. Członek zarządu koła naukowego TXA WA PG. Pasjonat architektury historycznej i współczesnej architektury użyteczności publicznej. Aktualnie pracujący nad dyplomem magisterskim, dotyczącym kształtowania architektury oraz przestrzeni, w celu odwrócenia działań i przejawów patologii społecznej. Hobbystycznie zajmuje się modelowaniem trójwymiarowym i wizualizacjami architektoniczno-urbanistycznymi.

Arian Płotka
student 3. roku na kierunku Budownictwo na Politechnice Gdańskiej
student 3. roku kierunku Inżynieria zarządzania inwestycjami budowlanymi w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku

Interesuje się głównie budownictwem szkieletowym, projektuje konstrukcje drewniane w systemie Dietrich’s 3D CAD/CAM. Pracował przy budowie domów jednorodzinnych, jak i uczestniczył przy rozbudowach i modernizacjach obiektów użyteczności publicznej. Uczestniczy w wielu inicjatywach organizowanych przez koło naukowe KOBRA. Śledzi trójmiejski rynek nieruchomości i pasjonuje się architekturą wnętrz. Urządza mieszkania w stylu nowoczesnym, loftowym oraz skandynawskim.