Laboratorium digitalizacji i wizualizacji architektury | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Laboratorium digitalizacji i wizualizacji architektury

Laboratorium jest wyposażone w szereg instrumentów do digitalizacji i cyfrowego obrazowania obszarów miejskich, obiektów architektonicznych i krajobrazów. Koncentruje się na multidyscyplinarnych badaniach architektury i krajobrazu, wykorzystując technologie cyfrowe.

Główne zadania Laboratorium obejmują:
- Tworzenie repozytoriów 3D i modeli obiektów architektonicznych oraz krajobrazu miejskiego, używając zaawansowanych technologii digitalizacji (skanowanie laserowe, fotogrametria).
- Opracowywanie modeli cyfrowych dla środowisk symulacyjnych, w tym rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
- Analiza danych cyfrowych do zarządzania i rozwoju historycznych oraz współczesnych obiektów architektonicznych i krajobrazowych.
- Zarządzanie jakością środowiska miejskiego.
- Tworzenie cyfrowych baz danych.
- Badanie przepływów pracy w zakresie integracji i interoperacyjności danych geograficznych i przestrzennych.
- Wykorzystanie modeli cyfrowych i aplikacji w planowaniu i działaniach projektowych, w tym w zrównoważonym planowaniu i zarządzaniu środowiskiem.

Laboratorium dysponuje cyfrowymi narzędziami pomiarowymi (m.in. skaner laserowy, drony, aparaty cyfrowe, różne obiektywy), drukarkami 3D, okularami wirtualnej rzeczywistości i różnymi czujnikami środowiskowymi.