Data dodania: 2023-03-01
REKRUTACJA ERASMUS+ 2023/2024
Pragniemy poinformować, że rekrutacja na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus+ na nadchodzący rok akademicki 2023/2024 odbędzie się zgodnie z planowanymi terminami od 27 luty do 12 marca 2023.
Rekrutacja odbędzie się online przez system Moja PG.
Celem zgłoszenia na listę chętnych na wyjazd w roku akademickim 2023/2024 należy wypełnić zgłoszenie w formie elektronicznej za pomocą portalu Moja PG oraz załączyć w formie skanu:
- list motywacyjny/aplikacyjny,
- formularz aplikacyjny
- zdjęcie legitymacyjne,
- wszystkie odpowiednie dokumenty (tj. potwierdzenie umiejętności językowych, udział w organizacjach, listy itp.)
oraz wydrukowanie podpisanej aplikacji oraz przyniesienie wszystkich dokumentów do dziekanatu pok 313.
Pakiet informacyjny MSZ
Wyjeżdżasz na studia za granicę w ramach programu Erasmus+? Zapoznaj się z pakietem informacyjnym MSZ, dzięki któremu Twój pobyt będzie bezpieczniejszy.
Ostatnie wydarzenia, jak ataki terrorystyczne w Paryżu i w Brukseli, pokazały jak ważne jest poinformowanie polskich służb konsularnych o swoim miejscu pobytu za granicą. Przed wyjazdem warto zarejestrować swoją podróż w serwisie Odyseusz. Darmowa rejestracja, która trwa kilka minut, może w niebezpiecznej sytuacji uratować życie. Przygotowany przez polskie MSZ serwis Odyseusz pomaga zlokalizować podróżnych z Polski w każdym zakątku globu, a w czasie niebezpieczeństwa umożliwia także konsulowi rozsyłanie zarejestrowanym osobom darmowych powiadomień SMS oraz ułatwia organizację odpowiedniej pomocy.
Z serwisu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Podróżny może zarejestrować pojedynczą, krótką podróż, podając swoje dane osobowe, dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce lub etapy pobytu. Można także założyć konto w serwisie, zarejestrować swój wyjazd, a w razie potrzeby mieć możliwość aktualizowania swoich danych. Założenie konta to najlepsze rozwiązanie dla uczestników programu Erasmus, którzy za granicą przebywają dłużej i w razie potrzeby i zmieniających się okoliczności mogą edytować swój profil i dane kontaktowe.
Odyseusz to nie ostatnie narzędzie MSZ, z którego warto korzystać w podróży. Najważniejsze praktyczne informacje na temat wszystkich krajów świata można znaleźć w serwisie Polak za granicą. Zainteresowani znajdą tam opisy krajów świata, informacje nt. obowiązujących przepisów wjazdowych, wiz, opłat, prawa lokalnego, miejscowych zwyczajów, opieki zdrowotnej, koniecznych szczepień. Sekcja Informacje dla podróżujących zawiera zestawienie podstawowych zasad, o których należy pamiętać przygotowując się do wyjazdu i podczas pobytu za granicą, szczególnie w zakresie wykupu odpowiedniego ubezpieczenia i możliwości skorzystania z pomocy konsularnej świadczonej przez polskie urzędy konsularne za granicą.
Zachęcamy także do skorzystania z mobilnej wersji serwisu Polak za granicą – aplikacji iPolak, dostępnej bezpłatnie do pobrania na urządzania z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android i Windows Phone). Na stronach poradnika podane są adresy polskich placówek dyplomatycznych, gdzie w razie potrzeby można szukać pomocy konsula. Aplikacja iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju pobytu zarejestrowanego użytkownika, MSZ wyśle powiadomienie PUSH o zagrożeniu. Aplikacja działa w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.
Dodatkowym instrumentem są Ostrzeżenia dla podróżujących. Są to komunikaty publikowane w przypadku wystąpienia nagłych okoliczności dotyczących stanu bezpieczeństwa w danym państwie (np. wprowadzenie stanu wyjątkowego, zamach terrorystyczny lub informacje o znacznym wzroście zagrożenia terrorystycznego, wystąpienie klęski żywiołowej) zawierające rekomendację dla osób podróżujących ujętą w 4-stopniowej skali. Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata można także śledzić na PolakzaGranica na Twitterze.
Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na swoich stronach szereg poradników ułatwiających właściwe przygotowanie do podróży i pobytu za granicą. Szczególnie użyteczne informacje można znaleźć w poradnikach Bezpieczne wakacje oraz Praca i pobyt w UE.
Dodatkowo informujemy, że nie zawsze możemy pomóc naszym obywatelom – uprawnienia konsula są ograniczone. Konsul nie może:
- regulować jakichkolwiek zobowiązań finansowych, takich jak długi, grzywny, mandaty, koszty postępowania sądowego itp.,
- świadczyć usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe,
- pośredniczyć w uzyskaniu zgody na zatrudnienie czy uzyskaniu zakwaterowania,
- ingerować w konflikty dotyczące niewywiązywania się ze zobowiązań jednej ze stron wynikających z zawartych przez nie umów cywilnoprawnych (stosunek pracy, zakup usług turystycznych etc.),
- pełnić funkcji adwokata lub angażować za osobę zainteresowaną pełnomocnika (może natomiast dostarczyć zainteresowanemu listę adwokatów cieszących się zaufaniem urzędu konsularnego).
Przypominamy także, że polski konsul jest uprawniony do działania wyłącznie na rzecz obywateli polskich. Studenci polskich uczelni nieposiadający polskiego obywatelstwa i wyjeżdżający za granicę w ramach programu Erasmus+ powinni występować o pomoc konsularną we właściwych urzędach konsularnych państwa, którego są obywatelami.
Stypendyści programu Erasmus+ nie będą płacić podatków
Uczestnicy europejskiego programu edukacyjnego Erasmus+ nie muszą się już martwić o podatek od stypendium, które otrzymają na wyjazdy zagraniczne. Minister finansów Mateusz Szczurek podpisał właśnie rozporządzenie, dzięki któremu zostanie uregulowana kwestia płacenia podatków przez stypendystów najpopularniejszego unijnego programu edukacyjnego.
Dzięki nowym przepisom z podatku zostaną zwolnione osoby, które otrzymały stypendium w ramach dowolnego sektora programu Erasmus+. To z kolei przyczyni się do zmniejszenia barier stanowiących przeszkodę w umiędzynarodowieniu polskich uczelni i szkół oraz placówek oświatowych, uprawnionych do składania wniosków w programie Erasmus+.
– Polskie uniwersytety potrzebują mobilności i wymiany myśli między naukowcami z Polski i z zagranicy. Dlatego umiędzynarodowienie to kluczowy dla Ministerstwa element rozwoju szkolnictwa wyższego i polskiej nauki – argumentuje prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Nie możemy pozwolić na to, żeby skomplikowane procedury utrudniały naszym studentom i naukowcom udział w międzynarodowej wymianie doświadczeń.
Zmiana w polskich przepisach oznacza również spełnienie zaleceń Unii Europejskiej. Podatki dotyczące stypendiów Erasmus+ zniesione zostały również nie tylko we Francji i Wielkiej Brytanii, lecz również na Litwie, Łotwie, Słowenii, Węgrzech oraz na Słowacji.
Regulacje będą miały zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Rozporządzenie wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Tekst rozporządzenia oraz uzasadnienie znajdują się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.
– informacja ze strony FRSE z dnia 26 sierpnia 2015
Uwaga! Studenci wyjeżdżający do Turcji
Strona turecka wprowadziła nowe zasady dotyczące ubezpieczeń medycznych dla uczestników programu Erasmus+.
Dotychczas w praktyce wymuszano na naszych stypendystach zakup miejscowych, drogich (ok. 300 euro) ubezpieczeń medycznych. Według nowych zasad (wprowadzonych m.in. dzięki działaniom tureckiej Narodowej Agencji) zagraniczne polisy mają być akceptowane pod warunkiem, że ich zgodność z wymaganymi prawem miejscowym kwotami minimalnymi zostanie potwierdzona przez uniwersytet przyjmujący.
Mamy nadzieję, że położy to kres dotychczasowym kosztownym praktykom, ale ostateczną ocenę będziemy mogli przedstawić dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania nowych reguł.
Przypominamy też, że studenci muszą zalegalizować swój pobyt w Turcji bezzwłocznie po przyjeździe. Niedotrzymanie obowiązującego terminu grozi sankcjami karnymi.
Zwracamy uwagę, że pomoc uczelni tureckiej w poświadczaniu dokumentów dotyczy studentów wyjeżdżających na studia. Studenci wyjeżdżający na praktykę będą zobowiązani do przedstawienia tłumaczenia polisy ubezpieczeniowej na język turecki, poświadczonego notarialnie w Turcji, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.
-
2024-12-19
Dzień dziekański
-
2024-12-16
Dzień rektorski
-
2024-12-12
BORF-owe spotkanie przy herbacie
-
2024-11-29
Zawód na A