Wyniki konkursu Dyplom Roku 2021 | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-17

Wyniki konkursu Dyplom Roku 2021

Zwycięska praca Anny Kolasy - jedna z plansz przedstawiająca projektowany budynek nocą w oddali
Niniejszym ogłaszamy wyniki dorocznego Konkursu Dyplom Roku 2021 oraz Nagrody Prezydentów Miast i stowarzyszeń zawodowych.

Wystawa najlepszych prac dyplomowych magisterskich wykonanych na Wydziale Architektury w roku 2021 obejmuje 51 najlepszych prac (46 wykonanych na kierunku Architektura i 5 na kierunku Gospodarka Przestrzenna).

Wyniki obrad komisji konkursowych

Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni

I Nagroda – praca nr KAMiUP 08

Autor – mgr inż. arch. Kamil Jagódzki

Zintegrowany węzeł przesiadkowy jako narzędzie spajające przestrzeń miejską.  Dworzec Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana.

Promotor – dr inż. arch. Małgorzata Skrzypek-Łachińska

W pracy tej autor w interesujący sposób szuka sposobu rozwiązania jednego z większych problemów rozwoju centralnego obszaru miasta tj braku sprawnego połączenia funkcjonalnego pomiędzy Śródmieściem ukształtowanym w latach 30. XX wieku a współcześnie kształtującym się ośrodkiem handlowo-usługowym po zachodniej stronie torów. Doceniono zarówno zaproponowane rozwiązania przestrzenne jak i dobór form architektonicznych współgrających z wizerunkiem obydwu spajanych   części obszaru centralnego.

Dwa równorzędne wyróżnienia

Wyróżnienie – praca nr KTPPA 03 

Autor – mgr inż. arch. Artur Siwko

Drewniane budownictwo modułowe. Rewitalizacja opuszczonego sanatorium w Gdyni Orłowie.                                                                                                                                        Promotor – dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz

Praca w syntetyczny i efektowny sposób odpowiada na potrzeby związane ze zmianami klimatycznymi, trafnie przedstawiając możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań architektonicznych, na przykładzie rewitalizacji sanatorium w dzielnicy Orłowo w Gdyni. Zwraca szczególną uwagę na techniczne aspekty stosowania drewnianych konstrukcji i ich przewagę w stosunku do budownictwa tradycyjnego, a jednocześnie proponuje w miejscu dawnego sanatorium, ciekawą formę architektoniczną hotelu, korzystnie wpisującą się w krajobraz Orłowa.

Wyróżnienie – KUiPR 12 GP

Autor – mgr inż. arch. Natalia Pietrzycka

Kształtowanie miasta zrównoważonego poprzez kreatywny placemaking.   

Promotor – dr inż. arch. Magdalena Rembeza

Praca, zasługuje na wyróżnienie z uwagi na podjęcie się nowatorskiego tematu dotyczącego możliwości wykorzystania narzędzia kreatywnego placemaking’u w kształtowaniu miasta zrównoważonego. Autorka zaprezentowała wszechstronną wiedzę teoretyczną związaną z tematem, wykazując to w przeprowadzeniu dogłębnych analiz oraz  interesująco przedstawiła studium przypadku dzielnicy Oksywie, podkreślając potencjał placemaking’u w rewitalizacji. Praca odpowiada na rzeczywiste problemy związane z procesami rewitalizacyjnymi w mieście.

Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu

Nie przyznano nagrody.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska

Dwie równorzędne pierwsze nagrody

I nagroda - praca nr KUiPR 02

Autor – mgr inż. arch. Julia Depczyk

Studium rewitalizacji Olszynki i Oruni w kontekście budowania tożsamości miejsca z wykorzystaniem odniesień wodnych.

Promotor – dr inż. arch. Gabriela Rembarz

Zgodnie z opisem ,,praca przedstawia historyczny rys przemian przestrzenno-gospodarczych dzielnic Gdańska przynależqcych do regionu Żuław - Oruni i Olszynki oraz analizuje uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne tych obszarów. Dokonanie analiz pozwala zrozumieć istotę problemów obu dzielnic, które dotyczą głównie bezpieczeństwa wodnego w obliczu zmian klimatycznych i dezorganizacji przestrzennej, która bezpośrednio wpływa no wizerunek dzielnicy, tożsamość i zdrowie psychiczne jej mieszkańców. Poszukiwanie rozwiqzań projektowych przedstawiono w postaci studium przypadków, w których to brano pod uwag odporność klimatycznq, budowanie więzi społecznych oraz rozwój społecznej edukacji, w celu kreowania nowej tożsamości miejsca z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. W części projektowej wyszczególniono trzy cele, które reprezentowane są hasłami strategicznymi - Bystre Wody, Żywiołowa Komitywa i Wodne Korzenie. Realizację tych celów przewidziano w trzech etapach. Edukatorium Alternatyw Rolniczych stanowi flagowy projekt architektoniczny dla tego obszaru".

Komisja konkursowa wysoko ocenia podjęcie bardzo aktualnego dla regionu Gdańska – i szczególnie istotnego wobec zmian klimatycznych - tematu rewitalizacji terenów zalewowych. Praca, zarówno w części analityczno-urbanistycznej, jak· również w rozwiązaniach architektonicznych (Edukatorium) utrzymuje wysoki poziom.

I nagroda - praca nr KAMiUP 17

Autor – mgr inż. arch. Kamil Cieszyński

Problematyka współpracy zespołów konferencyjno-sportowych i ich lokalizacji, koncepcja centrum kongresowego i zaplecza sportowego w sąsiedztwie Hali Olivii jako odpowiedź na optymalne zarządzanie obiektami o funkcjach łączonych.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Zgodnie z opisem praca podejmuje ,,problematykę współpracy zespołów konferencyjno­ sportowych oraz ich lokalizacji. W pracy podjęto próbę syntezy wszystkich czynników majqcych wpływ na korzystne funkcjonowanie centrów kongresowych oraz aren sportowych. Przeprowadzono analizy metodami porównawczymi dotyczqce czynników lokalizacyjnych, ekonomicznych, urbanistycznych oraz z zakresu zarzqdzania. · Na podstawie przeprowadzonych badan wyłoniono wytyczne do zastosowania w drugiej części pracy. Część projektowa dotyczy koncepcji centrum kongresowego, składajqcego. się z trzech, wizualnie wydzielonych brył, tworzących wraz z halq widowiskowo-sportowq Olivia zespół obiektów wsp6lpracujqcych ze sobq. Praca zawiera również projekt zagospodarowania terenów sqsiadujqcych z dzielnicq biznesowq oraz stadionem uniwersyteckim w Gdańsku Oliwie."

Autor rzetelnie i wnikliwie poddał analizie możliwości przestrzenne i rozwój funkcjonalny terenów sportowych znajdujących się: w bezpośrednim sqsiedztwie Hali Olivii. Przedstawiona w części urbanistycznej koncepcja otoczenia Hali Olivii terenami zieleni rekreacyjnej wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem.

Towarzystwo Urbanistów Polskich o. Gdańsk

Nagroda I-go stopnia – praca nr KUiPR 02

Autor –mgr inż. arch. Julia Depczyk

Studium rewitalizacji Olszynki i Oruni w kontekście budowania tożsamości miejsca z wykorzystaniem odniesień wodnych

Promotor – dr inż. arch. Gabriela Rembarz

Praca została doceniona za niezwykle rzetelną ocenę przemian historycznych i krajobrazowych Żuław Wiślanych oraz ich bezpośrednich konsekwencji dla rozwoju przestrzennego Olszynki i Oruni na tle rozwoju przestrzennego Gdańska. W pracy podjęto próbę wpływu przekształceń przestrzennych na sytuację społeczną i gospodarczą dzielnic. Rozważania te posłużyły autorce do stworzenia kompleksowej koncepcji przekształceń uwzględniającej złożone uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe Żuław Wiślanych.

Wyróżnienie I-go stopnia- praca nr KUiPR 05

Autor – mgr inż. arch. Weronika Wrześniak

Poradnik projektowania przestrzeni publicznych jako narzędzie podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i średnich miast nadmorskich na przykładzie Ustki

Promotor – dr inż. arch. Małgorzata Kostrzewska

Praca została doceniona za aktualność podjętego tematu kształtowania przestrzeni publicznych z uwzględnieniem specyfiki miast nadmorskich.

W ramach pracy podjęto próbę zidentyfikowania największych wyzwań rozwojowych tego typu ośrodków, w tym w szczególności konsekwencji turystyki sezonowej oraz jej bezpośrednich skutków dla sytuacji społecznej i gospodarczej poszczególnych miast. Szczególną uwagę zwraca aplikacyjny charakter pracy związany z przyjętą formą opracowania opierającą się na przygotowaniu kompleksowego poradnika, który, po jego rozwinięciu i uzupełnieniu, może być skierowany zarówno do samorządów lokalnych, jak też środowiska zawodowego architektów i urbanistów.

Wyróżnienie II-go stopnia- praca nr KUiPR 12GP

Autor – mgr inż. Natalia Pietrzycka

Kształtowanie miasta zrównoważonego poprzez kreatywny placemaking

Promotor – dr inż. arch. Magdalena Rembeza

Praca została doceniona za przeprowadzenie szczegółowej analizy możliwości wykorzystania narzędzi kreowania miejsca dla wzmacniania procesów zrównoważonego rozwoju miast, w tym narzędziom kreatywnym oraz ich roli w procesach rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Przeprowadzona analiza studiów przypadku oraz szczegółowe analizy urbanistyczne przeprowadzone w ramach pracy posłużyły do sformułowania wizji rozwoju dzielnicy Oksywie w Gdyni w oparciu o jej potencjał kreatywny.

Wyróżnienie III-go stopnia- praca nr KAMiPN 02

Autor – mgr inż. arch. Beata Dłużniewska

Przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne jako narzędzie pokonywania barier komunikacyjnych wewnątrz dzielnicy. Nowa przestrzeń publiczna placu Targowego w Gdyni Orłowie

Promotor – dr inż. arch. Magdalena Podwojewska

Praca została doceniona za podjęcie rozważań wokół narzędzi projektowych służących ograniczeniu społecznych skutków dezintegracji i fragmentacji przestrzeni spowodowanej barierami komunikacyjnymi na przykładzie gdyńskiego Orłowa. Prócz rozważań dotyczących powiązań i relacji funkcjonalnych na tle całej dzielnicy, w ramach pracy sformułowano również propozycje przekształceń historycznego Placu Górnośląskiego w sposób zmierzający do poprawy jego powiązań komunikacyjnych.

Nagroda Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Oddział Gdański

praca nr KUiPR 02

Autor –mgr inż. arch. Julia Depczyk

Studium rewitalizacji Olszynki i Oruni w kontekście budowania tożsamości miejsca z wykorzystaniem odniesień wodnych

Promotor – dr inż. arch. Gabriela Rembarz

Za twórcze powiązanie problematyki zagospodarowania terenu z elementami tożsamościowymi miejsca - istniejącym układem hydrograficznym.

Doroczna Nagroda Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP

Praca nr KAMiUP 13

Autor – mgr inż. arch. Natalia Domurat

Wykorzystanie geotermii w Islandii ze szczególnym uwzględnieniem kąpielisk geotermalnych. Kąpielisko geotermalne ,,Brú yfir ána’’ wykorzystujące naturalny basen rzeki Reykjadalur.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Nagroda za projekt dyplomowy wykonany w 2021 r.

Praca nr KAMiUP 10

Autor – mgr inż. arch. Kinga Alba

Military base in an abandoned gravel pit in The Pomeranian District in Poland as a strengthening of NATO’s eastern flank.

Promotor – dr inż. arch. Ksenia Piątkowska

Wyróżnienia za projekt dyplomowy wykonany w 2021 r.

Praca nr KTPPA 03

Autor – mgr inż. arch. Artur Siwko

Drewniane budownictwo modułowe. Rewitalizacja opuszczonego sanatorium w Gdyni Orłowie.

Promotor – dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz

Komisja Stowarzyszenia Architektów Polskich o. Wybrzeże

Prace nagrodzone Dyplom Roku przez SARP Oddział „Wybrzeże”

I-sza Nagroda

Praca nr KUiPR 14

Autor – mgr inż. arch. Yulia Klimuk

Humanizacja centralnej struktury miasta na przykładzie Brześcia

Promotor – dr inż. arch. Magdalena Rembeza

Osiem równorzędnych wyróżnień

Praca nr KAMiUP 10

Autor – mgr inż. arch. Kinga Alba

Military base in an abandoned gravel pit in The Pomeranian District in Poland as a strengthening of NATO’s eastern flank.

Promotor – dr inż. arch. Ksenia Piątkowska

Praca nr KAMiUP 17

Autor – mgr inż. arch. Kamil Cieszyński

Problematyka współpracy zespołów konferencyjno-sportowych i ich lokalizacji, koncepcja centrum kongresowego i zaplecza sportowego w sąsiedztwie Hali Olivii jako odpowiedź na optymalne zarządzanie obiektami o funkcjach łączonych.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Praca nr KAMiUP 13

Autor – mgr inż. arch. Natalia Domurat

Wykorzystanie geotermii w Islandii ze szczególnym uwzględnieniem kąpielisk geotermalnych. Kąpielisko geotermalne ,,Brú yfir ána’’ wykorzystujące naturalny basen rzeki Reykjadalur.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Praca nr KHTAIKZ 01

Autor – mgr inż. arch. Anna Kolasa

Na styku miasta i portu. Rewaloryzacja molo Rybackiego wraz z adaptacją dawnych gdyńskich chłodni rybnych.

Promotor – dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska

Praca nr KPŚ 04

Autor – mgr inż. arch. Oliwia Kozak

Zapewnienie podstawowego schronienia: tymczasowa architektura interwencyjna. Mosul- miejska strefa reintegracji.

Promotor – dr hab. inż. arch. Robert Idem, prof. PG

Praca nr KUiPR 15

Autor – mgr inż. arch. Maja Mawusi

Zmienność funkcji jako czynnik wpływający na trwałość architektury. Znikający masterplan pomilitarnego kompleksu w Auderod, Danii.

Promotor – dr inż.arch. Monika Arczyńska

Praca nr KAMiUP 03

Autor – mgr inż. arch. Agata Murawska

The problem of unwanted heritage in post II World War Europe

Promotor – dr inż. arch. Ksenia Piątkowska

Praca nr KAMiUP 09

Autor – mgr inż. arch. Karolina Zimny

Zmiana formy jako czynnik zmienności funkcji. Próba odnalezienia kompromisu pomiędzy zmieniającym się światem, a zmiennością architektury obiektów użyteczności publicznej

Promotor – dr inż. arch. Małgorzata Skrzypek-Łachińska

Prace nominowane do konkursu BDA

Praca nr KAMiUP 13

Autor – mgr inż. arch. Natalia Domurat

Wykorzystanie geotermii w Islandii ze szczególnym uwzględnieniem kąpielisk geotermalnych. Kąpielisko geotermalne ,,Brú yfir ána’’ wykorzystujące naturalny basen rzeki Reykjadalur.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Praca nr KUiPR 14

Autor – mgr inż. arch. Yulia Klimuk

Humanizacja centralnej struktury miasta na przykładzie Brześcia

Promotor – dr inż. arch. Magdalena Rembeza

Praca nr KAMiUP 17

Autor – mgr inż. arch. Kamil Cieszyński

Problematyka współpracy zespołów konferencyjno-sportowych i ich lokalizacji, koncepcja centrum kongresowego i zaplecza sportowego w sąsiedztwie Hali Olivii jako odpowiedź na optymalne zarządzanie obiektami o funkcjach łączonych.

Promotor – dr inż. arch. Agnieszka Błażko

Prace nominowane do konkursu im Zbyszka Zawistowskiego

Praca nr KUiPR 14

Autor – mgr inż. arch. Yulia Klimuk

Praca nr KAMiUP 10

Autor – mgr inż. arch. Kinga Alba

Praca nr KAMiUP 17

Autor – mgr inż. arch. Kamil Cieszyński

Praca nr KAMiUP 13

Autor – mgr inż. arch. Natalia Domurat

Praca nr KHTAIKZ 01

Autor – mgr inż. arch. Anna Kolasa

Praca nr KPŚ 04

Autor – mgr inż. arch. Oliwia Kozak

Praca nr KUiPR 15

Autor – mgr inż. arch. Maja Mawusi

Praca nr KAMiUP 03

Autor – mgr inż. arch. Agata Murawska

Praca nr KAMiUP 09

Autor – mgr inż. arch. Karolina Zimny

Wydziałowa komisja ds. Konkursów studenckich – Nagroda Dziekana WA 2021, Nagroda Rektora Dyplom Roku 2021

Do nagrody Dziekana WA Dyplom Roku 2021 nominowano

Praca nr KUiPR 10

Autor – mgr inż. arch. Aleksandra Ostrowicka

Model miasta odpornego, czyli współczesne wyzwania dla rozwoju miast

Promotor – dr inż. arch. Małgorzata Kostrzewska

Do nagrody Rektora Dyplom Roku 2021 nominowano

Praca nr KHTAIKZ 01

Autor – mgr inż. arch. Anna Kolasa

Na styku miasta i portu. Rewaloryzacja molo Rybackiego wraz z adaptacją dawnych gdyńskich chłodni rybnych.

Promotor – dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska

Nagroda publiczności

Nagroda I – 13 głosów

Praca nr KTPPA 03

Autor – mgr inż. arch. Artur Siwko

Drewniane budownictwo modułowe. Rewitalizacja opuszczonego sanatorium w Gdyni Orłowie.

Promotor – dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz

Nagroda II – 11 głosów

Praca nr KAMiPN 04

Autor – mgr inż. arch. Paweł Kangowski

Problematyka przemijania budynków i strategia ponownego ich wykorzystania jako kluczowy element projektowania modułowych przestrzeni studyjnych tworzących Centrum Projektantów w Mediolanie.

Promotor – dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska

Nagroda III – 9 głosów

Praca nr KPŚ 01

Autor – mgr inż. arch. Aleksandra Karpińska

Architektura społecznie zaangażowana. Dom kobiet w Senegalu.

Promotor – dr hab. inż. arch. Robert Idem, prof. PG

1617 wyświetleń