9. WSPARCIE NAUKOWE, DYDAKTYCZNE I MATERIALNE
9.1 Opieka naukowa i dydaktyczne
Studenci studiów wyższych i uczestnicy studiów doktoranckich mogą otrzymać pomoc
w procesie kształcenia w postaci:
- pomocy materialnej,
- opieki naukowej i dydaktycznej,
- pomocy w rozwiązywaniu konfliktów,
- pomocy psychologicznej.
Słuchacze studiów podyplomowych mogą otrzymać pomoc w procesie kształcenia w postaci:
- dostępu do bibliotek uczelni,
- pomocy w rozwiązywaniu konfliktów.
9.2 Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i pomoc psychologiczna
System rozwiązywania sytuacji konfliktowych i rozpatrywania skarg studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych występujących w sytuacjach, które są możliwe do przewidzenia opisano w Uczelnianej Księdze Jakości Kształcenia Politechniki Gdańskiej, odpowiednio w punktach 8.4.1. i 8.4.2. W ww. Księdze, w punkcie 8.4.3, przedstawiono również możliwość uzyskania pomocy psychologa i psychoterapeuty przez studentów, doktorantów i pracowników PG. http://www.pg.gda.pl
9.3 Pomoc materialna
Prawo do ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej mają wszyscy studenci
i doktoranci kształcący się na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Zasady oraz tryb przyznawania świadczeń pomocy materialnej określone są przez Regulamin przyznawania świadczeń pomocy materialnej studentom i doktorantom Politechniki Gdańskiej stanowiący załącznik do zarządzenia rektora Politechniki Gdańskiej nr 28/2012 z 1 października 2012 r. http://www.pg.gda.pl
Studenci i doktoranci mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń stypendialnych, takich jak:
- stypendium socjalne
Stypendium socjalne, może być przyznane studentowi/doktorantowi będącemu w trudnej sytuacji materialnej, na podstawie złożonego wniosku. Stypendium przyznawane jest na okres semestru, na podstawie średniego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny studenta.
- stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium dla najlepszych doktorantów
Począwszy od II roku studiów student może otrzymywać stypendium za wyniki w nauce. Stypendium to może być przyznane studentowi, który terminowo zaliczył wszystkie przedmioty przewidziane w planie studiów na danym roku, uzyskując wysoką średnią ocen oraz spełnił inne wymogi zaliczenia roku ustalone przez władze Wydziału (np. praktyki).
Stypendium za wyniki w sporcie może być przyznane studentowi, który terminowo zaliczył wszystkie przedmioty przewidziane w planie studiów na danym roku oraz osiągnął wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
O przyznanie stypendium za wyniki nauki lub w sporcie może się również ubiegać student pierwszego roku studiów drugiego stopnia, jeśli rozpoczął studia drugiego stopnia w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia.
Stypendium dla najlepszych doktorantów na pierwszym roku studiów doktoranckich przyznawane jest doktorantom, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym. Na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich – doktorantom, którzy uzyskali bardzo dobre lub dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów doktoranckich, wykazali się postępami w pracy naukowej i przygotowaniu rozprawy doktorskiej, wykazali się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może być przyznane studentowi na podstawie wniosku złożonego w terminie określonym w Regulaminu przyznawania świadczeń pomocy materialnej studentom i doktorantom Politechniki Gdańskiej wraz z dołączonym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Wysokość stypendium jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności i jest ustalana przez Uczelnianą Komisję Stypendialną, w uzgodnieniu z rektorem.
- stypendium ministra za osiągnięcia w nauce
Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może otrzymać student, który spełnia następujące warunki: zaliczył kolejny rok studiów; nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów chyba, że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych; posiada osiągnięcia naukowe i wykazuje się aktywnością naukową; uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż: 4,50. Za osiągnięcia naukowe i aktywność naukową uważa się między innymi pracę w kole naukowym, pracę naukową, udział w pracach naukowo-badawczych, współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi, publikacje, dzieła artystyczne, udział w konferencjach naukowych, studia równoległe na drugim kierunku studiów itp.
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe
Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe może otrzymać student, który spełnia następujące warunki: zaliczył kolejny rok studiów; nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów chyba, że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych; uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów udokumentowany wysoki wynik sportowy we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. Za wysoki wynik sportowy uważa się: udział studenta w igrzyskach olimpijskich lub igrzyskach paraolimpijskich; zajęcie przez studenta od pierwszego do piątego miejsca w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, uniwersjadach, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy lub w zawodach tej rangi dla osób niepełnosprawnych; zajęcie przez studenta od pierwszego do trzeciego miejsca w mistrzostwach Polski lub mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych.
- zapomoga losowa
Zapomoga losowa jest przyznawana studentom i doktorantom, którzy z przyczyn losowych znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Zapomoga przyznawana jest na podstawie wniosku złożonego przez studenta/doktoranta, zawierającego dokumenty potwierdzające zdarzenie losowe, które spowodowało znaczne pogorszenie sytuacji materialnej studenta lub doktoranta. Wysokość zapomóg losowych ustala Uczelniana Komisja Stypendialna w uzgodnieniu z rektorem.
9.4 Wydziałowa Rada Studentów
Do kompetencji WRS http://www.pg.gda.pl należy podejmowanie decyzji dotyczących Samorządu Studentów na szczeblu wydziału, a w szczególności:
- reprezentowanie studentów wydziału przed władzami Wydziału,
- zajmowanie i prezentowanie stanowiska studentów wobec organów decyzyjnych na Wydziale,
- w sprawach istotnych dla ogółu społeczności studenckiej na Wydziale przeprowadzanie ankietyzacji/referendum, mające na celu podjęcie możliwie najkorzystniejszych decyzji,
- wspieranie inicjatyw studenckich, ze szczególnym uwzględnieniem ponadprogramowych warsztatów, wykładów itd.,
- organizacja czasu wolnego studentom poprzez m.in. organizację imprez wydziałowych,
- współpraca z firmami zewnętrznymi,
- wspieranie sprawnego przepływu informacji pomiędzy władzami Wydziału, wykładowcami i administracją
a studentami Wydziału, - zarządzanie budżetem przyznawanym studentom Wydziału przez Dziekana,
- wyrażanie opinii w sprawie programów kształcenia,
- proponowanie Dziekanowi składu Wydziałowej Komisji Stypendialnej,
- wybieranie przedstawicieli studentów organów powołanych przez Radę Wydziału,
- wybieranie przedstawicieli do ogólnouczelnianych organów Samorządu określonych w Regulaminie.
9.5 Wspieranie osób niepełnosprawnych
Wspieranie osób niepełnosprawnych jest koordynowane na poziomie uczelnianym poprzez pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych. Dedykowana strona internetowa http://www.pg.gda.pl (zakładka – niepełnosprawność) umożliwia studentom niepełnosprawnym dostęp do potrzebnych im informacji.