Dyplomy magisterskie | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Dyplomy magisterskie

W ramach zajęć na przedmiocie Projekt Dyplomowy II studenci realizują projekt koncepcyjny wybranego obiektu, który jest podstawą do uzyskania dyplomu ukończenia studiów II stopnia w dziedzinie architektury, uznawanego na terenie Unii Europejskiej. Zadaniem projektowym jest przygotowanie projektu koncepcyjnego obiektu o złożonej funkcji. Podczas procesu projektowania studenci wykorzystują wiedzę i umiejętności nabyte na wcześniejszych etapach edukacji. Na tym etapie kształcenia oczekuje się od studentów tworzenia projektów architektonicznych, które spełniają zarówno wymagania estetyczne, jak i techniczne, ze szczególnym uwzględnieniem jakości przyjętych rozwiązań architektonicznych. Studenci muszą wykazać się zrozumieniem procesu projektowania w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych i inżynierskich, zagadnień społeczno-ekonomicznych, a także zagadnień związanych z regulacjami prawnymi. Studenci powinni wykazać się umiejętnościami graficznymi i edytorskimi w zakresie przedstawienia rysunków na planszach oraz opisu studium problemu projektowego oraz opisu technicznego, zgodnie z zamierzeniem autora projektu.

Studenci mają swobodę wyboru własnego tematu i działki w celu opracowania magisterskiego projektu dyplomowego.

Tematyka prac dyplomowych

  • Zagadnienia architektury na wodzie, w tym zespołów zabudowy pływającej i pojedynczych obiektów pływających o dowolnie definiowanych programach użytkowych, przestrzennych i funkcjonalnych.
  • Zagadnienia zagospodarowania terenów nadwodnych i obiektów związanych z zabudową strefy nadwodnej takich jak hotele, centra szkoleniowo-administracyjne, budynki ekspozycyjne, użyteczności publicznej, stanice żeglarskie, porty jachtowe, promowe, mariny, kluby żeglarskie wraz z funkcjami towarzyszącymi . Projektowanie zabudowy terytorium i obiektów na obszarze akwatorium portu.
  • Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem terenów i obiektów położonych w strefie nadwodnej, renowacja i przystosowanie do użytkowania na odmienne funkcje elementów infrastruktury przemysłowej, w tym portowej, stoczniowej i kolejowej. Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych na terenach zdegradowanych śródlądowych – adaptacja istniejących obiektów oraz uzupełnienie zabudowy.
  • Rewitalizacja zdegradowanych fragmentów przestrzeni miejskich, na przykład kwartałów z obiektami poprzemysłowymi. Rewitalizacja obiektów zabytkowych, pojedynczych budynków jak i kompleksów obiektów. Przygotowanie rozwiązań całościowych w kontekście potrzeb dzielnicy i miasta. Projektowanie przebudów takich obiektów i zespołów w lokalizacjach o szczególnych wymaganiach funkcjonalnych, technologicznych i konserwatorskich.
  • Projektowanie obiektów o szczególnych wymaganiach technologicznych, technicznych, konstrukcyjnych, w tym obiektów podwodnych, przemysłowych, sportowych, obiektów i zespołów infrastruktury komunikacji kolejowej, lotniczej i samochodowej. Zagadnienia specyfiki projektowania obiektów turystyki oraz ekstremalnych sportów, np. centra szkoleniowe, wyciągi narciarskie, bazy górskie, itp.
  • Projektowanie obiektów o funkcji przemysłowej, biurowej, obiektów miejsc pracy i obiektów wielofunkcyjnych produkcyjnych z funkcjami towarzyszącymi, na przykład szkoleniowymi i ekspozycyjnymi.
  • Kształtowanie zabudowy i przestrzeni publicznej parków miejskich, w tym parków technologicznych. Zagadnienia specyfiki obiektów wysokich wielofunkcyjnych, budynków eksperymentalnych i laboratoryjnych. Zagadnienia obiektów energooszczędnych i wyposażonych w źródła odnawialne.
  • Projektowanie obiektów usługowych i użyteczności publicznej – muzea, biblioteki, mediateki, hotele, pensjonaty, centra handlowe, obiekty kultury, budynki na potrzeby edukacji, rozrywki, obiekty kultów religijnych. Projektowanie obiektów w szczególnej lokalizacjach i złożonym kontekście krajobrazowym i przyrodniczym.
  • Projektowanie obiektów przeznaczone dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej i psychicznej. Architektoniczne rozwiązania dla starzejących się społeczeństw: ośrodki dla osób starszych, domy seniora, ośrodki wsparcia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Ośrodki dla osób uzależnionych oraz zespoły resocjalizacyjne. Obiekty przyjazne środowisku oraz zagadnienia związane ze społecznie odpowiedzialnym kształtowaniem struktur przestrzennych.
  • Projektowania zespołów i obiektów medycznych: przychodnie ogólne i specjalistyczne, szpitale specjalistyczne, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, ośrodki zdrowia, poradnie lekarskie. Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia
  • Projektowanie obiektów takich, jak: lecznice weterynaryjne, kliniki dla zwierząt, przychodnie dla zwierząt, schroniska i hotele dla zwierząt.
  • Zagadnienia związane z wizualizacją pamięci zbiorowej: wieloprzestrzenne założenia pomnikowe, zespoły muzealne.

Treść zajęć

  • Metody badań i przygotowanie projektu koncepcyjnego
  • Wymagania użytkowników budynków w kontekście ograniczeń narzuconych przez czynniki ekonomiczne i przepisy budowlane
  • Wzajemne zależności pomiędzy architekturą, środowiskiem i krajobrazem
  • Opracowanie kompleksowej propozycji projektu dyplomowego zawierającego część opisową oraz graficzną
  • Opanowanie kompozycji graficznej plansz dyplomowych, modelowania trójwymiarowego oraz innych, wybranych technik prezentacji projektu

Projekt dyplomowy II jest ostatnim etapem studiów magisterskich na Wydziale Architektury.