Festiwal Naturalnego Budowania - podsumowanie | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-10

Festiwal Naturalnego Budowania - podsumowanie

uczestnicy Festiwalu Naturalnego Budowania
Czwarta edycja Festiwalu Naturalnego Budowania, którą Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej objął patronatem przeszła już do historii.

Główną koordynatorką festiwalu była wykładowczyni WA PG mgr inż arch. Bogumiła Kapica. Wydarzenie to organizowane jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego co dwa lata. Po Warszawie, Łodzi i Wrocławiu przyszła kolej na Gdańsk. W zacnych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni w dniach 15-17 listopada 2024r. miały miejsce prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne. Najgorętszym miejscem okazała się strefa wystawowa, gdzie można było dotknąć i omówić z producentami właściwości takich materiałów jak prefabrykowane panele słomiane, zasyp z konopii, konoplit, izolacje naturalne, łupek dachowy, farby i oleje naturalne, tynki i farby gliniane oraz wiele innych naturalnych materiałów w nowym wydaniu.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Ziemia" - nie tylko jako planety, ale także materiału, który można wykorzystać w procesie budowlanym. Celem było wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Jak budować z troską o Ziemię?” Program podzielono na 3 ścieżki tematyczne
O ziemi – szersze spojrzenie, troska o Ziemię i ludzi, permakultura, strategie w obliczu kryzysu klimatycznego,
Na ziemi – budowa naturalnych domów, siedlisk, tworzenie zrównoważonych społeczności,
Z ziemi – czyli wszystko o ziemi (i glinie) w budownictwie.

Gościem specjalnym był Ken de Cooman- wybitny belgijski architekt , innowator cyrkularnego budownictwa, Współzałożyciel BC Architects, BC Studies i BC Materials oraz pracownik naukowy RWTH Aachen. Poprowadził on prelekcje , masterclass oraz warsztaty praktyczne budowania z ziemi ubijanej.

Dziękujemy za udział wszystkim wolontariuszom i słuchaczom z PG!

Relacja fotograficzna z wydarzenia dostępna jest pod tym linkiem.

47 wyświetleń