Krajobraz jako motor regeneracji | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-10-01

Krajobraz jako motor regeneracji

W dniach 7-10 września 2024 r. na Wydziale Architektury Université Libre de Bruxelles (ULB) w Brukseli odbyła się doroczna konferencja Europejskiej Rady Szkół Architektury Krajobrazu (ECLAS) z udziałem 250 międzynarodowych uczestników. Konferencja odbyła się we współpracy z projektem ERASMUS TELOS - Towards a European Landscape Economy for Sustainable Urban Development (https://telos.hfwu.de/index.php?title=Main_Page), którego członkami są pracownicy Wydziału Architektury PG (Karolina Krośnicka, Dorota Wojtowicz-Jankowska, Gabriela Rembarz, Magdalena Rembeza, Katarzyna Zielonko-Jung)

Konferencja (program dostępny TUTAJ) koncentrowała się na pytaniu, jak użytkować i kształtować krajobraz, aby jego naturalne, społeczne i kulturowe wartości i zasoby były nie tylko chronione, ale także regenerowane. Siedem linii tematycznych zgłębiało tę kwestię: Energia, Mobilność, Żywność, Globalne Łańcuchy Wartości, Dziedzictwo Kulturowe, Ochrona Przyrody i Transformacja Demokratyczna. Łącznie zaprezentowano ponad 100 prac badawczo-rozwojowych. Podczas kolokwium doktoranckiego omówiono również 60 prac doktorskich. Gdański zespół projektu TELOS prowadził łącznie aż 10 sesji w ramach ścieżek tematycznych: Energia,  Globalne Łańcuchy Wartości i Dziedzictwo Kulturowe.

W ramach projektu TELOS opracowano dotychczas interdyscyplinarny program nauczania na temat gospodarki krajobrazowej, a także towarzyszący mu podręcznik dla nauczycieli. Oba zostały zaprezentowane na miejscu w ramach wystawy. Kolejny międzynarodowy kurs online rozpocznie się ponownie 7 października 2024 r. i będzie otwarty dla szerokiego grona odbiorców. Oprócz wykładów i ćwiczeń, kurs obejmuje również konkurs dla studentów. Tematem jest obszar krajobrazowy między tzw. zakolem Dunaju a północnymi obrzeżami Budapesztu na Węgrzech Strona konkursu: KLIKNIJ TUTAJ.

Na okładce srtykułu: Gdański Zespół projektu TELOS podczas sesji posterowej na konferencji Europejskiej Rady Szkół Architektury Krajobrazu (ECLAS) w dniach 7-10 września 2024 r. na Wydziale Architektury Université Libre de Bruxelles (ULB) w Brukseli.