Data dodania: 2024-05-29
Gratulacje dla Szymona Jackowskiego - zwycięzcy konkursu na dyplomy prośrodowiskowe
Gratulacje dla Szymona Jackowskiego!
Z wielką radością informujemy, że absolwent naszego Wydziału, Szymon Jackowski, zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na dyplomy prośrodowiskowe, organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego praca zatytułowana jest: "Łagodząc skutki antropopresji. Instytut Badań nad Skażeniami Środowiska na terenie hałdy fosfogipsu w Wiślince k.Gdańska". Promotorem pracy była Katarzyna Zielonko-Jung.
Inspiracja i Cel Projektu
Inspiracją do podjęcia tego tematu badawczego była problematyka składowania odpadów powstających w wyniku działalności przemysłu chemicznego. Wybrana lokalizacja - nieczynne od przeszło dekady składowisko fosfogipsu w Wiślince koło Gdańska - stanowiła doskonałą bazę do realizacji projektu. Fosfogips, produkt uboczny metody mokrej produkcji kwasu fosforowego używanego w produkcji nawozów fosforowych, może zawierać radioaktywne pierwiastki i metale ciężkie, co utrudnia jego ponowne wykorzystanie.
Projekt na Skalę Urbanistyczną i Architektoniczną
W odpowiedzi na te wyzwania, projekt zakłada stworzenie wieloelementowego zakładu oczyszczania odpadów metodą fitoremediacji - naturalnej zdolności roślin do akumulacji szkodliwych pierwiastków. Architektonicznie, projekt koncentruje się na modelowym ośrodku badawczym, który ma na celu opracowywanie nowych, bardziej efektywnych metod fitoremediacji.
Struktura Instytutu
Proponowany Instytut podzielono na 9 sektorów, które krok po kroku oczyszczają fosfogips przy użyciu roślin, finalnie odzyskując cenne pierwiastki z biomasy. Oczyszczony fosfogips mógłby być ponownie wykorzystany w budownictwie, a odzyskane pierwiastki zasiliłyby przemysł high-tech.
Zrównoważone Rozwiązania
Projekt charakteryzuje się modułowością i elastycznością, umożliwiającą modyfikacje w miarę potrzeb. Wykorzystuje również materiały o niskim śladzie węglowym oraz instalacje proekologiczne, takie jak panele solarne, zielone dachy i systemy odzysku szarej wody. Instytut ma rozwijać się etapami, zwiększając swoją powierzchnię wraz ze wzrostem ilości substancji do fitoremediacji. W skali urbanistycznej zaproponowano także wykorzystanie produktów pirolizy biomasy jako dodatkowego źródła energii cieplnej i elektrycznej.
Kluczowa Myśl Projektu
Główna idea projektu podkreśla, że ograniczenie niszczenia środowiska to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. Niezbędne są także działania naprawcze, aby zminimalizować już wyrządzone szkody.
Serdecznie gratulujemy Szymonowi Jackowskiemu tego wybitnego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości!
-
2024-12-10
I Seminarium Naukowe na WA