Wykład otwarty dr Agnieszki Labus | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-05

Wykład otwarty dr Agnieszki Labus

dr Agnieszka Labus
Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić Was na spotkanie ze specjalistką projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce dr inż. arch. Agnieszką Labus z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Spotkanie, które odbędzie się w ramach zajęć Zagadnienia Mieszkalnictwa dla 3. semestru studiów inżynierskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna, prowadzonych przez dr inż. arch. Gabrielę Rembarz odbędzie się na platformie teams 14 grudnia 2023r w godz. 9:00-10:00.

link do spotkania

O wykładzie
Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie starzejących się społeczeństw Europy. Polskie miasta się starzeją, a jednocześnie nadal wyglądają i funkcjonują, tak, jakby mieszkali w nich wyłącznie młodzi, sprawni i silni ludzie. 
Projektowanie wobec zmiennych potrzeb w cyklu życia człowieka powinno stanowić kluczowe wyzwanie dla architektów i urbanistów, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie naszych miejsc zamieszkania, a w konsekwencji za nasze pozytywne i zdrowe starzenie się.
 
Wykład dotyczy omówienia perspektywy czasowej (kiedyś, dziś i jutro) w obszarze rozwoju mieszkalnictwa senioralnego w Polsce i jest próbą odpowiedzi na m.in. następujące pytania badawcze:
  • Jakie są istotne koncepcje i trendy w zakresie polityki mieszkaniowej oraz standardy projektowe w podejściu do projektowania mieszkań przyjaznych starzeniu?
  • Czy domy seniora i osiedla senioralne są odpowiedzią na wyzwania starzejących się miast? 
  • Jakie są dobre praktyki w tym zakresie w Europie i w Polsce? 
  • Czy istnieją standardy projektowania mieszkań podążających za cyklem życia?
  • Czym są mieszkania „gotowe do opieki”?
dr inż. arch. Agnieszka Labus - Architektka, badaczka i prekursorka projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce. Założycielka i prezeska Fundacji LAB 60+ oraz adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma 14-letnie doświadczenie w badaniach, konsultowaniu, współprojektowaniu inwestycji przyjaznych starzeniu. Koordynowała projektem wdrożenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi oraz opracowaniem koncepcji miast przyjaznych starzeniu dla 41 gmin Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.  Aktualnie prowadzi badania w obszarze miast przyjaznych długowieczności (city of longevity) i współprojektuje proces wdrożenia narzędzi dla projektantów, samorządów i deweloperów ukierunkowany na wdrażanie modelu ‚longevity’ w różnych obszarach w ramach Fundacji LAB60+. Laureatka Nagrody Naukowej Polityki (2014), absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators - MNiSW oraz laureatka 12. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie zorganizowanego przez  Brief.pl .
249 wyświetleń