Frontem do morza - spotkanie autorskie | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-24

Frontem do morza - spotkanie autorskie

niebieskie tło, z lewej stroby biały tekst równany do lewej: Spotkanie Autorskie z Anną Orchowską wokół książki Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni. Gościem autorki będzie Grzegorz Piątek, a spotkanie poprowadzi Szymon Jocek. linia Czwartek, 27 lipca, godz. 18:00 Muzeum Emigracji w Gdyni. Z prawej strony portret Dr Anny Orchowskiej
W czwartek, 27 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na spotkanie autorskie z Anną Orchowską i premierę jej książki „Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni”. Zaproszenie do wspólnej dyskusji i wymiany myśli na temat budowy portu i miasta przyjął Grzegorz Piątek - autor nagradzanej publikacji „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Spotkanie poprowadzi Szymon Jocek.
Po spotkaniu „Przy Wspólnym stole” zapraszamy na oprowadzanie po gmachu dawnego Dworca Morskiego, który dzięki wyrazistej architekturze stał się jednym z międzywojennych symboli miasta i gospodarczego sukcesu portu. Zarówno w trakcie spotkania, jak i podczas oprowadzania autorka odkryje, na czym polegał majstersztyk funkcjonowania tego potężnego dworca przesiadkowego, co czyniło jego architekturę nowatorską i jakie pionierskie konstrukcyjne zastosowali w nim budowniczowie. Opowie o najbardziej spektakularnych portowych budynkach, jego magazynach i obiektach przemysłowych, które reprezentują fascynujący przełom w budownictwie związany z upowszechnianiem się technik opartych na żelbecie i śmiałego odwoływania się do awangardy modernizmu.
 
Anna Orchowska – architekt i historyk architektury związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół architektury modernizmu i dziedzictwa przemysłowego XIX i XX wieku. Za zaangażowanie w badania architektury, w szczególności w ochronę zabytków Gdyni i działalność promującą dziedzictwo modernizmu została w 2019 roku uhonorowana Odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Na co dzień uwielbia eksplorować miejskie przestrzenie, szukając inspiracji nawet w najmniejszych detalach.
 
Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę otrzymał Paszport Polityki i Gdyński Galion, nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Oprócz tego wydał: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski - architekt salonu i władzy", „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016; Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy.
 
Szymon Jocek - historyk sztuki, przez wiele lat związany z Muzeum Emigracji w Gdyni, obecnie członek redakcji DailyArt Magazine. W pracy badawczej zajmuje się architekturą XX wieku na Pomorzu, w szczególności modernizmem okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz lat powojennych.

Wydarzenie na Facebook

112 wyświetleń