O początkach nowej kultury miejskiej Gdańsk - Politechnika - Architekci | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-25

O początkach nowej kultury miejskiej Gdańsk - Politechnika - Architekci

zdjęcie
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na spotkanie dyskusyjne z prof. Mieczysławem Kochanowskim, które poprowadzi prof. Piotr Lorens.

o książce Karnawał 1956-1968

Współczesna kultura miejska w Polsce ma swoje początki w przełomie lat 1956-1957, kiedy to zaczął się okres swoistego „karnawału” – rozkwitu niezależnej działalności kulturalnej, poszukiwań nowych rozwiązań formalnych czy wreszcie powrotu architektów do europejskiego nurtu projektowania. Okresowi temu poświęcona jest najnowsza książka prof. Mieczysława Kochanowskiego, współtwórcy legendarnego teatru „Bim-Bom” i wieloletniego pracownika Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W trakcie spotkania porozmawiamy o tym szczególnym dla polskiej kultury okresie, a także o kolejnych „kamieniach milowych” w jej rozwoju.

Spotkanie odbędzie się w dniu 30 maja (wtorek) w Sali 300 Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, w godz. 11-13.


prof. Mieczysław Kochanowski -

Urodzony w 1934r. w Wilnie, od 1946r. nieprzerwanie w Gdańsku. Gdańszczanin z wyboru i z przekonań. W latach 1953-59 kończy studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W ich trakcie intensywnie angażuje się w działalność kulturalną środowiska studenckiego, w kontekście której na szczególną uwagę zasługują: aktywność w ramach studenckiego teatru „Bim-Bom”, organizacja I i II Juwenaliów, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i innych przedsięwzięć kulturalnych – w tym w ramach Klubu Studentów Wybrzeża „Żak” oraz współpracy z prasą studencką.

W 1960r., po dyplomie wykonanym pod kierunkiem prof. Władysława Czernego w 1959r., podejmuje pracę w Katedrze Urbanistyki na stanowisku asystenta; po kolejnych awansach naukowych zajmuje w 1982r. stanowisko profesora. Prof. Kochanowski parokrotnie pełnił funkcje Kierownika Katedry, utworzył od podstaw nową Katedrę Rozwoju Miasta oraz dwukrotnie sprawował funkcję dziekana Wydziału Architektury. Po przejściu na emeryturę uhonorowany został tytułem „Profesor emeritus” Politechniki Gdańskiej. Niezależnie od pracy naukowej i zawodowej, angażuje się w prace Towarzystwa Urbanistów Polskich, pełniąc m.in. funkcję Prezesa Zarządu Głównego (w latach 2001-2004).

103 wyświetleń