Studentki WA PG zaprojektowały dom współczesnego nomada. | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-13

Studentki WA PG zaprojektowały dom współczesnego nomada.

wizka projektu
Jak powinien wyglądać dom współczesnego nomada? Na to pytanie odpowiedziały osoby, które wzięły udział w konkursie MOVABLE HOUSE. Mamy wielką przyjemność podzielić się informacją, że znaczną część zwyciężczyń i zwycięzców stanowią studentki i studenci Wydziału Architektury PG.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie projektu „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada” – adaptacja istniejącego pojazdu na jeżdżący dom albo zbudowanie go od podstaw z wykorzystaniem oferowanych przez firmy motoryzacyjne podwozi do zabudowy.
 
Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z organizatorem 30-tych Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.

Prace powstały w  ramach przedmiotu obieralnego na V semestrze, opiekunką zajęć była dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska wraz z dr. inż. arch. Markiem Gawdzikiem. Poniżej przedstawiamy zwycięskie projekty naszych studentek i studentów:

I nagroda

Zespół: Zuzanna Krakowiak, Julia Trzeciak, Karolina Lada

Plansze (pdf, 11.84MB) Opis (pdf, 38.29kB)

Opinia jury:

Nagrodę przyznano za bardzo skromną, prostą, oszczędną w wyrazie a zarazem wyrafinowaną formę architektoniczną kontenera na kołach, który posiada dodatkowo możliwość obrotu. Jury doceniło także kompozycję elementów doświetlenia światłem dziennym oraz sztucznym jak również rozwiązania funkcjonalne wnętrza. Na podkreślenie zasługuje konsekwentne zastosowanie naturalnych materiałów (głównie drewna) we wnętrzu i na zewnątrz co harmonizuje z naturalnym otoczeniem. W tym „ domu na kołach „ poprzez zastosowane rozwiązania materiałowe natura przenika do wnętrza a dom ten świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz i staje się jego naturalnym elementem.

III nagroda

Zespół: Aleksandra Ciżek, Monika Naskręt, Aleksander Wiese

Plansze (pdf, 1.48MB) Opis (pdf, 80.18kB)

Opinia jury:
Nagrodę przyznano za ciekawą a zarazem skromną formę architektoniczną kontenera na kołach, którego przestrzeń może zostać powiększona. Na uwagę zasługuje sam pomysł konstrukcji składanej ściany harmonijkowej dzięki której przestrzeń kontenera może zostać wydłużona. Jury zwróciło także uwagę na dobór materiałów oraz rozwiązania oświetleniowe wnętrza.

Wyróżnienie

Zespół: Manon Tauzin, Ane Ventureira

Opinia jury:

Jury przyznało wyróżnienie tej pracy za pomysł konstrukcji, która może być składana i rozkładana samodzielnie w postaci jakby „ namiotu „ na przyczepie. Nie jest to zatem gotowy kontener, który przewozimy, ale „ obiekt „ do samodzielnego montażu w postaci stelażu z trójkątnych elementów. W efekcie uzyskujemy „obiekt” o zupełnie innym charakterze.


Zwyciężczyniom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

284 wyświetleń