Rozstrzygnięcie konkursu PKM i FARu - kolej na południe | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-08

Rozstrzygnięcie konkursu PKM i FARu - kolej na południe

wszyscy PKM
Studentki i studenci trzech trójmiejskich uczelni wyższych zrzeszonych w konglomeracie Uczelni Fahrenheita, w ciągu ostatniego roku projektowali jak wyglądać mogą przyszłe stacje kolei Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Osiem interdyscyplinarnych zespołów studenckich - przynajmniej po jednej osobie z każdej uczelni FARu, opracowało koncepcje przystanków PKM-ki. Każda grupa uwzględniła aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Zespoły wykazały się dużą empatią i zaprezentowały projekty rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych, które mają szansę realnego wpływu na lokalne społeczności.

Obrady komisji konkursowej miały miejsce 3 lutego 2023 w składzie:

Przewodnicząca Komisji WA PG:
prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka

Przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
prof. Lidia Wolska
prof. Magdalena Błażek

Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej:
dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung, prof. PG
dr inż. arch. Wojciech Targowski, prof. PG

Przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego:
dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG

Przedstawiciele Fundatora Nagród:
Adriana Rąpca, Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Paulina Kownacka-Opałko, Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Edyta Przytarska-Szczęsna, Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Sędzia referent – bez prawa głosu
dr inż. arch. Magdalena Podwojewska
Sekretarz Konkursu
dr inż. arch. Elżbieta Marczak

Przyznano trzy nagrody:

Trzecie miejsce:
ŻÓŁTA WSTĄŻKA dla zespołu w składzie: Liudmila Matsisovich, Marta Kloch (WA PG), Lion Iwaniuszyn (UG), Julia Balewicz (WZiE PG), Wiktoria Kucharek (GUMed)

Za konsekwentną i spójną realizację zamysłu przestrzennego łączącego części dzielnicy rozdzielone naturalnym wąwozem oraz zachowanie zielonego charakteru miejsca. Praca łączy technologię (systemy BIG DATA, energia odnawialna, dostępność dla OzN) z naturą, stanowi kompleksowe, rzetelne rozwiązanie, o dużych walorach marketingowych.

Drugie miejsce:
ZIELONY DYWAN dla zespołu w składzie: Sylwester Wilczak, Dominika Wodeńko (WA PG), Martyna Sydorów (UG), Sandra Julke, Aleksandra Wojciechowska (GUMed)

Za próbę nadania nowego znaku rozpoznawczego linii PKM Południe - ZIELONY DYWAN. W projekcie w atrakcyjny sposób wprowadzono szereg rozwiązań innowacyjnych, które mogą zostać wykorzystane w innych lokalizacjach. Zaproponowano interesujące pomysły recyclingu elektroodpadów, wykorzystanie niestandardowych technologii budowlanych (cegły z użyciem alg, antysmogowy beton i farby), ponownego użycie mebli i urządzeń z druku 3D. Duże znaczenie nadano zieleni, która pozwala na zachowanie bioróżnorodności w środowisku miejskim.

Pierwsze miejsce:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA KULTURĘ dla zespołu w składzie: Małgorzata Maina, Patrycja Stawska (WA PG),
Patryk Pliszczyński, Jakub Durawa (UG), Agata Karczewska, Daria Szczygielska (GUMed)

Za bardzo dojrzałe, holistyczne opracowanie, prezentujące zintegrowane rozwiązania funkcjonalne, przestrzenne, organizacyjne i technologiczne. Stworzono centrum o zróżnicowanej przestrzeni, wzbogacone  innowacyjnymi, zaawansowanymi technologiczne  rozwiązaniami cyfrowymi, m. in.:
- koncepcję zrównoważonej mobilności miejskiej, w której ramy wpisuje się szeroko pojęta mikromobilność będąca uzupełnieniem dla transportu zbiorowego,
- użycie narzędzi z sektora BIG DATA – służące pozyskaniu informacji do kompleksowej aplikacji informatyczno-informacyjnej, dostarczającej informacji zarówno pasażerom, jak i przewoźnikom.
Całość stanowi wielofunkcyjne centrum dzielnicy, które może stać się ikoną, funkcjonalną
i technologiczną, gdzie kultura jest podstawowym aspektem życia społecznego.

Wystawa prac finałowych