Data dodania: 2023-02-13
Naukowcy z WA współautorami opracowania dla UNESCO
Opracowanie zostało podpisane i złożone kilka dni temu przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dr Jarosława Sellina na ręce dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu.
Wczesnomodernistyczne śródmieście Gdyni zostało w ten sposób oficjalnie zgłoszone przez rząd jako polski kandydat do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek o wpis przygotowany został przez Urząd Miasta Gdyni oraz Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, a następnie został zaopiniowany pozytywnie przez Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz prof. M.J.Sołtysik i dr hab. R.Hirscha, autorem jest także dr inż. arch. Marek Stępa z Urzędu Miasta Gdyni, absolwent naszego Wydziału Architektury.
Z autorami współpracowali także m.in. dr. inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska z naszego Wydziału Architektury oraz prof. Edward Denison i dr Guang You Ren z Bartlett School of Architecture, University College w Londynie.
Złożenie wniosku i opracowania to pierwszy krok do uzyskania wpisu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na tej prestiżowej liście uznawanej i poważanej na całym świecie znajduje się tylko 17 wpisów z Polski. Z naszego regionu na tej liście jest tylko zamek w Malborku, ale są też m.in. znakomite zespoły miejskie: Centrum historyczne w Krakowie, Centrum historyczne w Warszawie, Zespół średniowieczny w Toruniu, Stare Miasto w Zamościu.
Informacja o złożeniu wniosku została ogłoszona na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w tym miejscu
-
2024-11-21
Zawiadomienie o pogrzebie
-
2024-11-20
Klamki, zamki, kolumienki - wystawa
-
2024-11-08
IV Festiwal Naturalnego Budowania