Członkowie Koła TXA mistrzami współpracy Fahrenheita | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-09

Członkowie Koła TXA mistrzami współpracy Fahrenheita

zdjęcie członków zarządu zwycięskiego projektu
fot. Paweł Sudara/GUMed: Członkowie zarządu projektu Mural Zdrowia Psychicznego
Mural Zdrowia Psychicznego został zwycięskim projektem konkursu Mistrzowie Współpracy Fahrenheita. Projekt jest wspólnym zadaniem trzech uczelni z Gdańska - GUMedu, UG, oraz Politechniki Gdańskiej. W organizację tego przedsięwzięcia włączyły się następujące koła naukowe: Turystyczno-Naukowe Koło Studentów Architektury Politechniki Gdańskiej - TXA (PG); Międzywydziałowe Naukowo Artystyczne Koło - MNAK (UG); Koło Nauk Psychologicznych - ANIMA (UG); Studenckie Koło Naukowe Interdyscyplinarne Zarządzanie Ochroną Zdrowia - IZOZ (GUMed). Poniżej znajdziecie Państwo opis projektu od autorów.
Głównym motywem projektu jest promowanie zdrowia psychicznego, ponieważ jak dobrze wiadomo, jest to tak samo ważny aspekt ogólnopojętego zdrowia jak każdy inny. Kiedy boli nas ząb idziemy do dentysty, kiedy mamy jakieś urazy fizyczne idziemy do ortopedy lub fizjoterapeuty, innego specjalisty w zależności co się dzieje. No i właśnie, przyjęło się, że kiedy mówimy, że dbamy o zdrowie, dbamy tylko o zdrowie fizyczne, poprzez aktywność fizyczną, diety, regenerację i tak dalej. Jednak co kiedy mamy natłok myśli, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, przechodzimy wszelkiego rodzaju kryzysy, nie mamy z kim porozmawiać na jakiś konkretny, wpływający na nasze funkcjonowanie temat i trwa to od dłuższego czasu, non stop?
    Ludzie przyzwyczajeni są do tego, że kiedy ktoś "przyzna się", niczym do jakiejś zbrodni, do uczęszczania na terapię, dostaje łatkę "nienormalnego" lub "chorego". 
    Dzięki naszej współpracy, chcemy za pomocą ilustracji, grafiki - muralu, dotrzeć do jak największej liczby osób, aby uświadomić społeczeństwu, że jest to normalna rzecz, tak jak uczęszczanie do innych specjalistów. Zdecydowaliśmy się na taką formę przedstawienia problemu, ze względu na możliwość dotarcia do jak największej liczby osób każdego dnia. Tym samym, będziemy starali się znaleźć odpowiednie i widoczne miejsce, aby wyeksponować mural, w taki sposób, aby każdy mógł zobaczyć nasze dzieło. Dodatkowo, mural będzie posiadał kod QR, który po zeskanowaniu, odniesie odbiorcę na stronę, przygotowaną również przez nasz zespół, aby dowiedzieć się, gdzie takiej pomocy szukać. Poza oprawą wizualną, mural ma za zadanie również promować ten zdrowy trend w social mediach, dlatego, w obecnej formie przedstawia on skrzydła, między którymi każdy może zrobić sobie zdjęcie (w zamyśle, ma to wyglądać tak, jakby to były skrzydła tej osoby), jednak ostateczna forma ilustracji na muralu będzie podana w późniejszym terminie, ponieważ może ulec zmianie.
     
    TXA, jako koło, współuczestniczy w koordynacji projektu poprzez prezesa. Docelowo, kiedy wszystko zostanie szczegółowo opracowane i zaakceptowane na poziomie administracyjnym i organizacyjnym, pozostali członkowie koła również wezmą udział podczas tworzenia muralu już na wybranym miejscu, np poprzez malowanie go, więc nastąpi to w przyszłości, kiedy projekt będzie już na tym etapie. Chyba że zatrudnieni zostaną profesjonalni artyści zajmujący się muralami. Jest to obecnie temat dyskusji w zarządzie. 
     
    85 wyświetleń