Data dodania: 2022-10-11
konkursu (open call) na projekty stworzone z myślą o Wystawie Studenckiej
Instytut Teatralny tradycyjnie jest producentem polskich wystaw głównych podczas Praskiego Quadriennale. Wszystkie informacje dotyczące konkursu (open call) na projekty stworzone z myślą o Wystawie Studenckiej zostały umieszczone w Regulaminie konkursu.
„Rzadkie historie niezwykłych miejsc”, o których wspominają główni organizatorzy PQ 2023, to hasło, które powstało w wyniku różnych przemyśleń i doświadczeń, jakie przyniosła światu pandemia COVID-19. Tak nagła, niespodziewana i drastyczna zmiana nie tylko stylu życia, funkcjonowania, ale i podejścia do doczesności, na tle poważnego zagrożenia życia przyniosły wiele refleksji i wywołały potrzebę zmian. Nie tylko w sferze duchowości, myślenia, ale fizyczności, stylu życia i postrzegania świata. Zmiany, widoczne w każdym niemal miejscu, bardzo mocno doświadczyły środowisko kultury i sztuki.
„To był bezprecedensowy moment w żywej pamięci, ale wyzwanie na taką skalę zdarzyło się nie pierwszy raz. Podobne momenty zmieniające życie znajdują odzwierciedlenie w wielu różnych dziedzinach sztuki, teatru i performansu; możemy je znaleźć w opowieściach, legendach, mitach, opowiadaniach, wierszach, muzyce, tańcu i grach różnych kultur na całym świecie. Mogą one zainspirować nas do ponownego rozważenia sposobu definiowania wydarzeń z naszej własnej przeszłości, a także mogą pomóc nam lepiej zrozumieć obecną sytuację i ukierunkować nasze przyszłe kroki. Wiele z tych inspiracji, osadzonych w lokalnych zwyczajach, może również wskazać, jak prowadzić bardziej zrównoważone życie w ramach własnych kultur” – piszą autorzy manifestu towarzyszącego Wystawie Studenckiej. W ten sposób zapraszają do twórczych interwencji i poszukiwania inspiracji w lokalności, przybliżenia genius loci danego miejsca, aby zaproponować wizjonerskie rozwiązania, które ziszczą się fizycznie w projektach spektakli, scenografii, w świecie teatru i performansu.
Do merytorycznej opieki nad Wystawą Studencką na PQ 2023 Instytut Teatralny zaprosił profesora Marka Chowańca – scenografa, absolwenta i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, współpracownika wielu polskich teatrów (m.in.: Teatru Ateneum, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru im. Jaracza w Olsztynie, Teatru Roma i Teatru Buffo w Warszawie, a także Teatru Telewizji).
-
2024-11-21
Zawiadomienie o pogrzebie
-
2024-11-20
Klamki, zamki, kolumienki - wystawa
-
2024-11-08
IV Festiwal Naturalnego Budowania