Zapraszamy na wystawę „Lech Zaleski. Projektowanie od morza” | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-13

Zapraszamy na wystawę „Lech Zaleski. Projektowanie od morza”

napis "Lech Zalaski. Projektowania od morza"

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Lech Zaleski. Projektowanie od morza”. Po premierowej odsłonie w trakcie tegorocznej edycji Weekendu Architektury w Gdyni, tym razem ekspozycja zagości w murach Politechniki Gdańskiej - Alma Mater Lecha Zaleskiego. 

Wystawa przybliża sylwetkę i bogatą twórczość uznanego architekta i długoletniego pracownika Politechniki Gdańskiej. Projekty architekta stanowią (wnoszą) znaczący wkład w architekturę lat powojennych w Polsce.

Przedstawiony zbiór to jedynie wycinek bogatego wachlarza projektów jakie wyszły spod ręki tego doświadczonego architekta i praktyka. Oprócz ogólnego, retrospektywnego przedstawienia realizacji na przestrzeni życia zawodowego architekta, wypowiedzi rodziny i osób z nim współpracujących, wystawa skrótowo opisuje wybrane obiekty.

Poprzez archiwalne zdjęcia i oryginalne rysunki poparte wypowiedziami ekspertów wystawa stara się odkryć dotąd nieznane realizacje Lecha Zaleskiego ale i pogłębić informacje o obiektach, które na stałe wpisały się w krajobraz miejski Trójmiasta. Przedstawione projekty pokazują kunszt zawodowy architekta, jego wizjonerskie podejście do architektury oraz ogromny szacunek do miejsca, w którym ona powstaje i dla kogo jest przeznaczona.

Jest to kolejna odsłona wystawy „Lech Zaleski. Projektowanie od morza”. Pierwsza odbyła się w ramach Weekendu Architektury w Gdyni na przełomie sierpnia i września 2021. Obejmowała ona głównie realizacje Gdyńskie. Obecna edycja została uzupełniona o nowe materiały: fotografie i rysunki kolejnych projektów – głównie obiektów związanych z Politechnika Gdańską.

Wystawa poświęcona twórczości Lecha Zaleskiego powstała, w wyniku współpracy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Agencji Rozwoju Gdyni, Urzędu Miasta Gdyni, a także Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP O. Wybrzeże i Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Kuratorzy: Justyna Borucka, Jacek Debis, Bartłomiej Ponikiewski

Wernisaż 12/10/2021

Wystawa 12-20/10/2021 – holl przed aulą, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej

42 wyświetleń