Centrum kompetencji morskiej energetyki wiatrowej w Rumi | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-06-25

Centrum kompetencji morskiej energetyki wiatrowej w Rumi

Prezentacja prac studenckich

W dniu 18.06.2021 w Centrum Integracji Społecznej w Rumi odbyła się prezentacja prac semestralnych zrealizowanych przez studentów I semestru studiów magisterskich kierunku Architektura w ramach przedmiotu Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne. Prowadzącymi zajęcia byli przedstawiciele Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego (prof. Karolina Krośnicka i Tomasz Rozwadowski) oraz Katedry Projektowania Środowiskowego (prof. Katarzyna Zielonko-Jung, mgr inż. arch. Alicja Karaś i Ziemowit Belter). Efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z władzami miasta Rumia oraz inwestorami z branży morskiej energetyki wiatrowej (firmą Vulcan i spółką Invest Rumia) było 5 projektów prezentujących wizję rozwoju nowej dzielnicy Rumi, stanowiącej zaplecze logistyczne portu Gdynia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i branży TSL. Dzielnica ta ma powstać na rozległych wolnych terenach na obrzeżach miasta, gdzie obecnie rozwija się zabudowa jednorodzinna i jednocześnie planowana jest budowa magazynowo-składowego i przemysłowego zaplecza Doliny Logistycznej. To trudne do pogodzenia sąsiedztwo stało się głównym zagadnieniem problemowym zadanym studentom. Wykonali oni studia projektowe obejmujące masterplany nowej dzielnicy i jej połączeń z miastem, jak i projekty architektoniczne obiektów, które powstaną niebawem jako pierwsze inwestycje na tym terenie.

Autorki tekstu:
dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka, prof. uczelni
dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung, prof. uczelni

Współpraca z miastem oraz realnymi inwestorami pozwala nam na studiowanie architektury i urbanistyki w sposób lepszy i kształcący nie tylko naszą estetykę czy umiejętności projektowania rozwiązań, ale również zdolności komunikacji z przyszłym inwestorem. To doświadczenie pozwala nam na przetestowanie się w naszej przyszłej pracy pod czujnym okiem doświadczonych architektów i urbanistów. Współpraca ta jest korzyścią obustronną, ponieważ inwestorzy oraz władze miejskie dostają projekty dużo odważniejsze, choć niejednokrotnie bardzo futurystyczne, będące zupełnie świeżym spojrzeniem na znane już rozwiązania. Współpraca ta wywołuje bardzo kreatywne dyskusje mogące się przełożyć na realne zmiany w mieście.

Opracowanie tekstu w imieniu grupy studenckiej:
inż. arch. Tomasz Matuszczak
studenci 1. semestru studiów magisterskich kierunku Architektura WA PG