Rozstrzygnięcie konkursu studenckiego na projekt koncepcyjny Centrum Edukacyjnego w Łebie | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-05-25

Projekt Foodhall autorstwa Justyny Masiak i Aleksandry Kujawy
Miło nam poinformować, że w dniu 24 maja 2021 r. został rozstrzygnięty konkurs, którego celem było badanie kierunków rozwoju Łeby poprzez wykreowanie Centrum Edukacyjnego w wyniku adaptacji, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy obiektów po Zespole Społecznych Szkół Ponadgimnazjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Nadmorskiej nr 21 w Łebie, a będących we władaniu Łebskiego Towarzystwa Oświatowego.

Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2021 r. komisja konkursowa postanowiła przyznać:

• dwie równorzędne nagrody pierwsze,
  • jedną nagrodę trzecią,
  • trzy wyróżnienia.

Nagrodę pierwszą przyznano zespołom:

Justyna Masiak, Aleksandra Kujawa – 611608 Foodhall, za:

• trafnie dobraną funkcja promującą lokalne smaki i potrawy, wpisującą się we współczesne trendy gastronomiczne,
  • zagospodarowanie przestrzeni publicznej łączącej obiekt z ciągiem pieszym biegnącym nad morze,
  • śmiałe rozwiązania architektoniczne w przebudowanej hali sportowej.

Weronika Lesińska, Marta Piasecka – 138471 Centrum Turystyki Zdrowia, za:

• trafnie dobraną funkcję łączącą aspekty profilaktyki zdrowotnej z edukacyjnymi – różnorodną ofertę programu funkcjonalnego całego założenia,
  • rozwiązania architektoniczne uwzględniające kontakt użytkownika z naturą,
  • rozwiązania ekologiczne.

Nagrodę trzecią przyznano zespołowi:

Żaneta Hrycyk, Martyna Dzierżawska – 111497 Ośrodek Świadomości Ekologicznej, za:

• inspirujące rozwiązania architektoniczne nawiązujące do historii miejsca zawiązanej z działaniem natury,
  • konsekwentne rozwiązania funkcjonalne przestrzeni wokół budynków, współgrające z architekturą obiektów.

Wyróżnienie przyznano zespołom:

Karolina Wesołowska – 250517 ŁASuch – Łebska Akademia Smaku, za:

• nowy wyraz architektoniczny obiektu o stonowanej architekturze,
  • detal architektoniczny kształtujący bryłę budynku i przestrzeń wokół budynku,
  • rozwiązania funkcjonalne i ekologiczne uzupełnione o zbiorniki retencyjne ujęte w formę kanałów nawadniających.

Katarzyna Czarnecka, Izabela Rumas – 187999 ecoEDU, za:

• rozwiązania funkcjonalne z dużym naciskiem na aspekty proekologiczne,
  • wykorzystanie "piątej elewacji" – dachów – do uprawy roślin, dodatkowo uprawy hydroponiczne,
  • propozycję wykorzystania płodów w gastronomii – współczesne trendy w myśleniu proekologicznym.

Szymon Łydkowski, Jakub Kruk – 000002 Symbioza, za:

• czysty, minimalistyczny wyraz architektoniczny obiektu,
  • rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne wskazujące na walor otoczenia (wieża widokowa),
  • rozwiązania ekologiczne.

Komisja podjęła również decyzję o następującym podziale nagród:

• za równorzędną pierwszą nagrodę: 4000 zł,
  • za trzecią nagrodę: 2000 zł.

Do konkursu stanęło 11 prac, które zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w holu głównym GG. W dniu 24 maja 2021 r. prace zostały zaprezentowane komisji konkursowej w składzie:

• prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt – Przewodniczący Komisji Konkursowej
  • Arkadiusz Puchacz – Przewodniczący Rady Miasta Łeba
  • Krzysztof Szumała – Rada Miasta Łeba
  • Tadeusz Rabka – Prezes Łebskiego Towarzystwa Oświatowego
  • ks. Zenon Myszk – Prezes Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej
  • dr inż. arch. Anna Wancław, doc. PG – Prodziekan ds. Kształcenia i Programów Studiów
  • dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung, prof. PG
  • dr hab. inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska, prof. PG
  • dr inż. arch. Piotr Marczak – sędzia referent

Sekretarze konkursu:

• dr inż. arch. Elżbieta Marczak
  • dr inż. arch. Magdalena Podwojewska – Prodziekan ds. Studiów i Promocji

Inicjatorem konkursu było Łebskie Towarzystwo Oświatowe, fundatorem nagród Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, a organizatorem konkursu z ramienia Wydziału Architektury PG – Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych.

Konkurs miał charakter zamknięty i skierowany był do studentów sem. 2 studiów stopnia II Wydziału Architektury, którzy realizowali przedmiot Projekt architektoniczny II na semestrze zimowym 2020/2021 w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych WA PG. Prace konkursowe powstały pod opieką zespołu w składzie: dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, dr inż. arch. Piotr Marczak oraz dr inż. arch. Elżbieta Marczak.

Konkurs spełnił oczekiwania Inwestora, fundatora nagród i organizatorów. Dostarczył wielu rozwiązań realnych, mogących przyczynić się do rozwoju Łeby na polu turystyki, edukacji oraz podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców przy wykorzystaniu walorów lokalizacyjnych miasta.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a zespołom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.