Kaszuby między blokami. Wysmakowane regionalne dziedzictwo | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Wydarzenia

Kaszuby między blokami. Wysmakowane regionalne dziedzictwo

11 Wrzesień 2021 10:00

Wydarzenie zatytułowane "Kaszuby między blokami. Wysmakowane regionalne dziedzictwo" planowane jest na 11 września w Gdańsku-Letnicy w siedzibie GAMY (ul. Starowiejska 16) – jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury – w godzinach 11:00-15:00. Współorganizatorami są Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz GAMA. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku.

Wydarzenie składa się z wystawy (11-30.09 br.), prelekcji i warsztatów edukacyjnych – architektoniczno-przyrodniczych (model drewnianej kaszubskiej chaty zyska detal i kwiaty przed oknami oraz stanie się unikalnym brelokiem). Przybliżone zostaną zagadnienia wysmakowanego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego wsi kaszubskiej. Opowiemy o roślinach rodzimych, a uczestnicy otrzymają nasiona ziół i kwiatów do wzbogacenia swoich ogródków, posadzimy nasiona malw do recyklingowych pojemników. Zaplanowany jest wernisaż wystawy fotograficznej oraz degustacja regionalnych napojów.

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w kaszubskim domu na Zaborach. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi zaborskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór – od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku jako sumy doznań wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań; smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa – po rzeczywisty smak i zapach powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami.
Bloki na gdańskich osiedlach, te socrealistyczne oraz te współczesne, nie wiążą się z tradycją regionu. Mieszkańcy często nie znają i niekoniecznie rozumieją lokalne dziedzictwo kaszubskiej architektury wiejskiej oraz wysmakowanych tradycji, także w obrębie charakterystycznej kuchni. Przedogródek, łąka i las to szczególne zioła, kwiaty i krzewy, które wykorzystywano tradycyjnie. Dzisiaj dominują ogródki o dowolnych obsadach roślinnych, często wypełniane gatunkami inwazyjnymi. Warto ten temat zgłębić i zaprosić malwy, zioła, dziką różę do ogródków i na balkony bloków.

Sprawdź także stronę wydarzenia na Facebook'u!

Adres wydarzenia

Starowiejska 16, 80-534 Gdańsk