Aktualności | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Klamki, zamki, kolumienki - wystawa

Zaproszenie Klamki, zamki, kolumienki
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski zapraszają na wernisaż wystawy "Klamki, zamki, kolumienki. Detale zabytkowych gdańskich okien i drzwi ze zbiorów Bohdana Polonisa" 

Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe okucia i detale okienne oraz drzwiowe z kolekcji Bohdana Polonisa- producenta, kolekcjonera i pasjonata dawnej stolarki.

Podczas trwania wystawy będzie można obejrzeć przykłady kultury materialnej z okresu od XVIII wieku do początku XX wieku. Wystawa pozwoli odkryć, jak dawniej projektowano wnętrza, dbając o każdy detal. 

Konkurs Ministra Rozwoju i Technologii rozstrzygnięty

Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii
Ogłoszony w 2023 roku konkurs o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii został rozstrzygnięty. Konkurs dotyczył najlepszych prac dyplomowych, doktorskich oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. 

Wśród nagrodzonych znaleźli się studenci oraz pracownicy akademiccy naszego Wydziału. 

Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w kategorii prace magisterskie otrzymali:

mgr inż. arch. Natalia Pawelec za pracę „Bywalnik” jako kluczowy element strategii zapobiegania ucieczki młodych osób i marginalizacji miasta Kalisza.”, promotor: dr inż. arch. Łukasz Pancewicz.

„Od szkicu do realizacji” - finisaż wystawy twórczości dra inż. arch. Bazylego Domsty

plakat promujący wydarzenie z konstrukcją bramy pośrodku
Już 19. listopada 2024 r. o godz. 17:00 !!!

Serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek 19.11.2024 r. do siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku - Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama, Targ Węglowy 27 na zamknięcie wystawy dotyczącej twórczości dra inż. arch. Bazylego Domsty.

Czwartki w Muzeum Gdańska: Drzwi i wrota w Gdańsku. Od średniowiecza do współczesności

Zaproszenie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski zapraszają na promocję publikacji „Drzwi i wrota w Gdańsku. Od średniowiecza do współczesności”.

Najnowsza publikacja dr Katarzyny Dareckiej poświęcona jest tematyce gdańskich drzwi i wrót. Bogato ilustrowana monografia powstała na bazie wieloletnich badań nad zabytkową gdańską stolarką, jej konstrukcją, dekoracją, a także kolorystyką.

Wydarzenie odbędzie się dnia 14 listopada 2024 roku (czwartek) w godzinach 17:00-18:00, w Domu Uphagena na ulicy Długiej 12.

Obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. arch. Arkadiusza Woźniakowskiego

Obrona rozprawy doktorskiej pod tytułem: Nadbrzeżne fortyfikacje pruskie z lat 1815-1914 na obszarze obecnej Polski. Formy przestrzenne, przekształcenia i problematyka konserwatorska.” odbędzie się dnia 12.11.2024 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej w budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej (budynek nr 11) przy ulicy Gabriela Narutowicza 11/12. Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, prof. PG.

logo WAPG

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Architektury

Władze Wydziału Architektury
W dniu 22 października 2024 roku odbyło się pierwsze uroczyste Posiedzenie Rady Wydziału, które oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki 2024/25 na naszym Wydziale.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił Dziekan Wydziału Architektury prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, podczas którego przedstawił działalność i sukcesy Wydziału w ostatnich latach. Była to również okazja do przedstawienia ambitnych planów, którym Wydział stawi czoła w nadchodzącej przyszłości. 

Porozumienie o współpracy Wydziału Architektury i Gminy Gniew

Podpisanie porozumienia o współpracy Wydziału Architektury i Gminy Gniew
W piątek, 18 października 2024, w gotyckiej kamienicy położonej przy rynku zabytkowego Starego Miasta w Gniewie, Dziekan Wydziału Architektury, prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Maciej Czarnecki, podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy.

Współpraca będzie obejmować prowadzenie badań naukowych w zakresie planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, historii urbanistyki, architektury, ochrony i konserwacji zabytków, udział pracowników, doktorantów i studentów WAPG w pracach studialno-projektowych i merytorycznych w zakresie architektury i urbanistyki, a także prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów WAPG na terenie Miasta i Gminy Gniew.

Subskrybuj