Konferencja ODBUDOWANE

Call for Papers konferencji jest już otwarty. Czekamy na Państwa zgłoszenia do 25 maja – ogłoszenie wyników naboru mamy nadzieję opublikować do końca czerwca.
Na potrzeby dyskusji w ramach konferencji postanowiliśmy zaproponować cztery podstawowe bloki tematyczne obejmujące różne zagadnienia fenomenu powojennej odbudowy zespołów staromiejskich w formach historycznych:
-
podstawy teoretyczne stojące za odbudową;
-
fenomen powojennej odbudowy zespołów staromiejskich w Polsce;
Wystawa „Czerwień”: Obrazy

5 kwietnia 2025 w Domu Zarazy w Oliwie otwarto wystawę „Czerwień”: Obrazy. Otwiera ona nową serię zbiorowych wystaw malarstwa, których motywem przewodnim ma być wybrany dominujący kolor. Autorami prac są głównie członkowie grupy ArchArt Architekci Malują, wśród nich profesor naszego Wydziału, Jacek Krenz. Wernisaż uświetnił krótki koncert i recytacja „kolorowych” utworów poetyckich. Jacek Krenz odczytał wiersze z tomu Oko abstrakcji autorstwa jego żony Katarzyny.
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naszej studentki

W ubiegłym roku informowaliśmy, że trójka naszych studentów została zakwalifikowana do finału konkursu PRIX SARPFR 2024 (konkurs na najlepsze dyplomy inżynierskie organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji). Wsród nich znalazł się projekt Alicji Kaźmieczak "Kwiat Kalsy – centrum kulturowe dzielnicy Kalsa w Palermo”.
Dzień dziekański
Dzień 30 kwietnia 2025 r. został ustalony dniem dziekańskim wolnym od wszystkich zajęć

Profesor Maria Jolanta Sołtysik laureatką nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Do grona nagrodzonych Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowego "Za wybitne zasługi dla Gdyni", dołączyła prof. Maria Jolanta Sołtysik. Architektka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej przyczyniła się do rozpropopagowania gdyńskiej architektury i urbanistyki w Polsce i Europie. Stworzyła podstawy teoretyczne dla ochrony dziedzictwa modernizmu w Gdyni.
Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Danuty Olędzkiej

Pani Danuta Olędzka przez większość swojego życia związana była z Trójmiastem. W 1952 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera architekta na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 1952-1965 pracowała jako asystent w Katedrze Budownictwa Utylitarnego i Przemysłowego na naszym Wydziale. Rok później rozpoczęła pracę na stanowisku projektanta w Gdańskim Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego, gdzie pracowała aż do 1982 roku.
Naukowcy zbadają jak drzewa poprawiają jakość życia w miastach

– Badania nad drzewami rosnącymi w miastach są oczywiście prowadzone, ale są to często badania wycinkowe – tłumaczy dr. Joanna Badach, kierownik projektu. – Badamy jakość powietrza, ryzyko związane z silnymi wiatrami, naświetlenie, odporność na wysokie temperatury i zanieczyszczenia. W projekcie zbieranie tych danych zostanie uzupełnione o nowe, przekrojowe badania w bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami miastach. Zastosujemy nowe metody badawcze i techniki, np.