Aktualności | Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Ruszają zgłoszenia do IX edycji Nagrody NIAiU

Ruszają zgłoszenia do IX edycji Nagrody NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością. To konkurs dla absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie obronione w latach 2025/2026 (od 1 maja 2025 do 4 września 2026).
Konkurs pt. Przestrzeń wspólna jest wartością dla absolwentów różnych kierunków na najlepsze prace magisterskie obronione w latach 2025/2026 (od 1 maja 2025 do 4 września 2026) jest promocją wybitnych prac dyplomowych oraz zachęceniem studentek i studentów do podejmowania w swoich badaniach i projektach tematyki przestrzeni wspólnych, publicznych oraz obiektów użyteczności publicznej. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej.

W kategorii projektowej oceniane są prace z zakresu architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, wzornictwa, grafiki użytkowej, konserwacji zabytków oraz dziedzin pokrewnych obejmujące projekty dotyczące przestrzeni publicznych – np. placów, ulic, przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, obiektów sportowych, projektów w skali urbanistycznej – np. plany urbanistyczne, strategie rewitalizacji oraz projekty budynków użyteczności publicznej –takich jak szkoły, szpitale, urzędy, obiekty kultury.

Dr inż. arch. Barbara Bańkowska z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Uczestnicy spotkania ogólnego Towarzystwa Urbanistów Polskich współorganizowanego przez Wydział Architektury PG, z dr inż arch Barbarą Bańkowską foto Łukasz Głowala
Z dumą informujemy, że dr inż. arch. Barbara Bańkowska – wybitna urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz wieloletnia działaczka Towarzystwa Urbanistów Polskich – została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość odbyła się 19 czerwca w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej podczas spotkania ogólnego Towarzystwa Urbanistów Polskich, współorganizowanego przez Wydział Architektury PG.

To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wieloletniego dorobku dr inż. arch. Barbary Bańkowskiej oraz jej wkładu w rozwój polskiej urbanistyki, planowania przestrzennego i działalności społecznej. Odznaczenie wręczył Waldemar Szulc, doradca Prezydenta RP.

Wręczenie nagród i wyróżnień dla najlepszych prac inżynierskich 2025/2026

Wręczenie nagród i wyróżnień dla najlepszych prac inżynierskich 2025/2026
Najlepsze prace inżynierskie studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zostały uhonorowane podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień za rok akademicki 2025/2026. W tym roku osiągnięcia młodych architektów doceniły trzy instytucje od lat wspierające rozwój środowiska architektonicznego: Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP, Polski Związek Firm Deweloperskich oraz SARP Oddział Wybrzeże.

Nagrody Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP

Kapituła konkursu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – arch. Marcela Podufalska
II miejsce – arch. Albert Suszek
III miejsce – Natalia Noszczak

Wyróżnienia:

Ostatnie pożegnanie Romana Szpetmana

płonąca świeca na czarnym tle
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 3 czerwca 2026 r., w wieku 102 lat, zmarł mgr inż. Roman Szpetman, wieloletni wykładowca architektury na Politechnice Gdańskiej oraz Uniwersytecie Nigeryjskim w Enugu.

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się 11.06.2026 r. (czwartek) o godz. 10:00 w Kościele św. Jakuba przy ul. Czyżewskiego (Gdańsk Oliwa).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11:30 w Kaplicy Pogrzebowej na Cmentarzu Oliwskim (wejście od ul. Czyżewskiego).

Honorowe wyróżnienie dla prof. dr hab. inż. arch. Aleksandry Sas-Bojarskiej

Honorowe wyróżnienie dla dr hab. inż. arch. Aleksandry Sas-Bojarskiej
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. arch. Aleksandra Sas-Bojarska została uhonorowana godnością Honorowego Członka Stowarzyszenia Konsultantów Ocen Środowiskowych (SKOŚ). Uroczystość odbyła się 24 kwietnia br. podczas obchodów 25-lecia działalności Stowarzyszenia.

Wyróżnienie ma szczególny charakter – zostało nadane po raz pierwszy w historii tej ogólnopolskiej organizacji społecznej zrzeszającej specjalistów zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko, opracowaniami planistycznymi, analizami porealizacyjnymi, przeglądami środowiskowymi oraz ekspertyzami środowiskowymi.

Prof. Marek Wysocki z Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

foto. gdynia.pl
Podczas uroczystej gali 26. edycji konkursu „Gdynia bez Barier”, która odbyła się 26 maja w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG, został uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego przyznawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odznakę wręczył wicewojewoda pomorski Emil Rojek. Wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla ponad 20-letniej działalności prof. Marka Wysockiego na rzecz samorządów oraz mieszkańców, szczególnie w obszarze dostępności i projektowania uniwersalnego.

FACULTY SEMINAR 2026 – Doctoral Research Review & Interdisciplinary Exchange za Nami

FACULTY SEMINAR 2026 – Doctoral Research Review & Interdisciplinary Exchange za Nami
W dniach 25–26 maja 2026 r. na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej odbyło się seminarium poświęcone prezentacji postępów prac doktorskich oraz interdyscyplinarnej wymianie doświadczeń badawczych. Wydarzenie zgromadziło doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów zainteresowanych współczesnymi wyzwaniami architektury i urbanistyki.

Podczas dwóch intensywnych dni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma inspirującymi prezentacjami i posterami badawczymi obejmującymi m.in. zagadnienia:

Sprawdzian predyspozycji Architektura I stopień

Sprawdzian predyspozycji Architektura I stopień
Architektura I stopnia to kierunek dla osób, które chcą łączyć wiedzę techniczną z kreatywnym myśleniem o przestrzeni. Program studiów przygotowuje przyszłych inżynierów architektów do świadomego projektowania otoczenia – od małej architektury i obiektów użyteczności publicznej po złożone założenia urbanistyczne.

Szkoła letnia „Architektura dla miejsca. Dom i ziemia"

Szkoła letnia „Architektura dla miejsca. Dom i ziemia"
Zapraszamy studentów do wspólnego działania na rzecz krajobrazu oraz środowiska społecznego. Tegoroczna szkoła odbędzie się w Wielu, gm. Karsin. Jej realizacja jest możliwa dzięki współpracy Wydziału Architektury z firmą SYLVA, Nadleśnictwem Lipusz i Gminą Karsin. Celem tegorocznej edycji jest zaproponowanie aranżacji leśnej trasy rowerowej.

Zadanie będzie polegało na zdefiniowaniu ogólnej idei trasy i na opracowaniu zagospodarowania wybranych miejsc, w zakres którego wchodzą szczegółowe projekty leśnych mebli z naturalnych i miejscowych materiałów. Może to być oprawa nośników informacji (tablic, skrytek geocachingu, kodów QR itp.), urządzenia do odpoczynku, biwakowania, aktywnej rekreacji lub kontemplacji widoku czy innych doświadczeń sensorycznych. W trakcie warsztatów powstaną modele leśnych mebli. Idee tras, rozwiązania architektoniczne oraz ich prototypy zostaną zaprezentowane publicznie.

Subskrybuj