Budynek wśród zieleni

Przedmiotem aktywności Katedry jest działalność dydaktyczna oraz naukowa w zakresie kształtowania przestrzeni z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, zwłaszcza ekologicznych i społecznych. Dotyczy ona takich dziedzin jak zrównoważone projektowanie architektoniczne, ruralistyka i architektura krajobrazu. Podejmowana problematyka odnosi się do kontekstualnego podejścia do projektowania architektury mieszkaniowej, użyteczności publicznej, zagospodarowania terenów zielonych czy kształtowania przestrzeni publicznych miast i wsi.


Projekty dydaktyczne KPŚ


Tworzywo roślinne w planowaniu odpornych ekosystemów miast i wsi.

Letnia Szkoła Architektury w Piotrowie w lipcu 2023 roku była wydarzeniem w ramach cyklu ARCHITEKTURA DLA MIEJSCA, Katedra Projektowania Środowiskowego WA PG. Tematem tej edycji Szkoły Letniej było zastosowanie tworzywa roślinnego w projektowaniu odpornych ekosystemów wsi i miast. Odbyły się wędrówki po lesie, polach, łąkach i torfowiskach. Goszczono w wiejskich ogródkach. Korzystając z obserwacji terenowych wykonano interaktywną mapę roślinności, powiązany z nią katalog roślin oraz projekt zieleni wokół przystanku rowerowego w Piotrowie. Wysłuchano opowieści o sposobach wykorzystania rodzimej roślinności przez dawnych mieszkańców Kaszub oraz o współczesnym znaczeniu tworzywa roślinnego w kształtowaniu zdrowego środowiska zbudowanego. Kulminacją tej wyprawy było wspólne z mieszkańcami Piotrowa urządzenie zieleni według wybranego projektu.

Projekt został sfinansowany ze środków Konkursu Innowacji Dydaktycznych Politechniki Gdańskiej przy wsparciu Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy i Firmy Ogrodniczej Vernia Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni.

Tutorki WAPG: dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, mgr inż. arch. Magdalena Szarejko

 Koordynatorka: dr hab. inż. arch. Anna Górka

link do filmu dokumentalnego:

https://www.youtube.com/watch?v=a0JaRZmzaQE

O projekcie:

Projekt został zrealizowany we współpracy z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w ramach Szkoły Letniej 2023. Warsztaty dydaktyczne prowadzone były w siedzibie KUL w Wieżycy oraz w pobliskiej wsi Piotrowo. Zajęcia miały na celu kształtowanie zdolności percepcyjnych i kreatywnych w krajobrazie kulturowym i przyrodniczym oraz rozwinięcie zaangażowanej postawy w ochronie klimatu. Tryb pracy opierał się głównie na studiach terenowych, warsztatach projektowych i cyfrowych. Efektem pracy studentów była wystawa projektów dotyczących zagospodarowania przestrzeni (urządzenie zieleni ) wokół przystanku rowerowego w Piotrowie włącznie z realizacją w terenie oraz  interaktywna mapa roślinności występującej wokół wsi Piotrowo wraz z powiązanym z nią katalogiem roślin. 

Relacja

Dokumentacja zdjęciowa

Prezentacje

Materiały: 

Katalog roślin 

Mapa dostępna pod podanym linkiem w aplikacji ArcGIS Field Maps : Zbiorowiska i gatunki roślin lokalnych

Portfolio


"MARS-BAZA. Warsztaty pozaziemskiej architektury ekstremalnej" warsztaty w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki 23.V. 2023 Politechnika Gdańska

Prowadzący warsztaty - Katedra Projektowania Środowiskowego: Aleksandra Karpińska, Marcin Kulesza (gość projektu), Agnieszka Kurowska, Marta Koperska-Kośmicka

Współpraca: stud. Hanna Skoworotko, stud. Michalina Piotrowska

OPIS WYDARZENIA

Jak przetrwać w różnych warunkach? Czego potrzebujemy, by przeżyć, a czego, by żyć wygodnie? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania, by stanąć przed nie lada misją: wspólnie podjeliśmy się największego wyzwania przyszłości - zbudowaliśmy bazę na Marsie!

Budowa schronienia, bazy, domu - troska o zaspokojenie podstawowych potrzeb towarzyszy nam od zawsze, a budowanie jest jedną z pierwszych trwałych działań ludzi, pomagających spełnić nasze potrzeby bytowe. Z innymi wyzwaniami stykamy się jednak, kiedy planujemy budować dom, a innymi, kiedy spotykamy się z warunkami ekstremalnymi, kiedy standardowe rozwiązania nie mają zastosowania. 

Lekcja myślenia o projektowaniu w warunkach ekstremalnych to wstęp do zadania praktycznego w nurcie dizajnu spekulatywnego: uczestnicy, podzieleni na zespoły tematyczne, projektowali i budowali w skali 1:1 model własnej bazy na Marsie. 

link do filmu dokumentującego wydarzenie:

https://www.youtube.com/watch?v=zqa3zJi80p4