Data dodania: 2025-07-14
Sukces zespołów Wydziału Architektury PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2024/25

Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że zespoły z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyły nagrodę główną oraz prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2024/25. Konkurs, organizowany od 32 lat przez francuską instytucję „L'Art Urbain dans les Territoires”, został w tym roku poświęcony tematyce „Habiter heureux dans les villes, bourgs et villages. Un sujet d'adaptation des programmes aux nouvelles données climatiques, économiques et sociales” („Mieszkać szczęśliwie w miastach, miasteczkach i wsiach: Kwestia adaptacji programów transformacji do nowych uwarunkowań klimatycznych, ekonomicznych i społecznych”).
Nagroda główna – Prix International została przyznana za projekt „La vie en Fjord” ("Życie na fiordzie") autorstwa Magdaleny Stramskiej i Alicji Jackowskiej, przygotowany pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Burdy i architekta Jacka Józekowskiego. Odpowiedzią na zdiagnozowany problem izolacji społecznej mieszkańców wiosek fiordowych stała się koncepcja przekształcenia przestrzeni w miejscowości Tufto w Norwegii oraz utworzenia ogólnodostępnego centrum lokalnego, sprzyjającego integracji międzypokoleniowej i oferującego przestrzenie do działań społecznych, edukacyjnych oraz kulturalnych. Założenie oparto na zasadach zrównoważonego rozwoju, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i lokalnych materiałów budowlanych. O wysokiej jakości projektu świadczy świadome nawiązanie do lokalnego dziedzictwa – wiosek wikingów oraz tradycyjnej drewnianej zabudowy Bryggen w Bergen (UNESCO). Umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami społecznymi i środowiskowymi pozwoliło na harmonijne wpisanie projektowanego założenia w krajobraz fiordu, co zostało wysoko ocenione przez międzynarodowe jury.
Wyróżnienie specjalne MENTION RESPECT DE L'ENVIRONNEMENT za dbałość o środowisko naturalne otrzymał projekt pt. „Au confluent des rivières” („U zbiegu rzek”), opracowany przez Kalinę Klas i Dominika Hinczewskiego, który prowadzili prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka oraz architekt Jakub Gorzka. Projekt ten, poświęcony transformacji fragmentu obszaru jednej z dzielnic Torunia, został doceniony za wartościowe rozwiązania przestrzenne, które w kompleksowy sposób odpowiadają na współczesne wyzwania urbanistyczne, klimatyczne i społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów środowiskowych.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 25 czerwca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa ds. Transformacji Ekologicznej (Ministère de la Transition Écologique), w Arche de la Défense w Paryżu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji partnerskich konkursu, znakomici goście oraz reprezentanci wielu krajów, co potwierdziło międzynarodowy prestiż tego wydarzenia. Laureaci mieli okazję przedstawić swoje projekty przed szerokim audytorium, co stanowiło znakomitą okazją do promocji Politechniki Gdańskiej. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych.
Obecność delegacji studentów i ich opiekunów na uroczystości w Paryżu była możliwa dzięki życzliwości i zaangażowaniu władz Wydziału Architektury, które od lat stwarzają warunki do aktywnego uczestnictwa w prestiżowych wydarzeniach międzynarodowych.
Warto zaznaczyć, że spośród dwunastu prac zakwalifikowanych do finału konkursu aż cztery projekty zostały przygotowane przez zespoły z Politechniki Gdańskiej. Oprócz nagrodzonych prac, w finale znalazły się również projekty, które prowadzili architekci Izabela Burda i Jakub Gorzka: projekt „Vivre au rythme du fleuve" („Żyć w rytmie rzeki”) opracowany przez Aleksandrę Pańczyk i Tomasza Urbańskiego oraz projekt „ Le bonheur est au bord de l'eau" („Szczęście nad wodą”) – opracowany przez Wiktorię Szepeta i Stanisława Sudnowskiego.
Tegoroczne osiągnięcia naszych zespołów są potwierdzeniem wysokiej jakości pracy studentów oraz kadry akademickiej Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Politechnika Gdańska uczestniczy w tym prestiżowym konkursie nieprzerwanie od 2006 roku, dzięki inicjatywie architekta Janusza Gujskiego, którego wieloletnie zaangażowanie i pasja niewątpliwie przyczyniły się do licznych sukcesów na arenie międzynarodowej. Udział w konkursie daje studentom możliwość zdobywania cennego doświadczenia projektowego, rozwijania kompetencji twórczych oraz nawiązywania kontaktów zawodowych, które stanowią istotny fundament dalszego rozwoju w dziedzinie architektury i urbanistyki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz osobom zaangażowanym w ten wyjątkowy sukces!
Nagrodzone projekty można obejrzeć na stronie internetowej konkursu.
-
2025-07-14
Jeden Wydział - wiele możliwości
-
2025-07-11
Praktykant poszukiwany!