Data dodania: 2025-05-23
Nagroda Prix Sarpfr 2025 dla najlepszej pracy dyplomowej inżynierskiej z WAPG

Miło nam poinformować, iż w tegorocznej edycji konkursu na najciekawszy projekt dyplomowy inżynierski w 2024 roku, Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji, przyznało główną nagrodę PRIX SARPFR 2025 naszej dyplomantce, p. inż. arch. Aleksandrze Ciżek, która wykonała pracę dyplomową inżynierską pod tytułem „ZAGADKA - bazar, food hall i coworking przy ul. Stanisława Wyspiańskiego w Gdańsku – Wrzeszczu”, pod kierunkiem p. dr inż. arch. Karoliny Życzkowskiej.
W tegorocznym konkursie brało udział 25 projektów dyplomowych z Wydziałów Architektury, w tym z Politechniki Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Gliwickiej, Wrocławskiej i z Akademii Techniczno- Artystycznej Nauk Stosowanych z Warszawy. Wręczenie nagród odbędzie się 13.06.2025 w Paryżu, gdzie Laureatka otrzyma honorowy dyplom oraz nagrodę pieniężną o wartości 1000 Euro. Gratulujemy!
Przedmiotem zwycięskiej pracy inżynierskiej jest wielofunkcyjny obiekt, integrujący bazar, food hall oraz coworking. Nawiązując do tytułu, celem projektu jest stworzenie przestrzeni, która jest zagadkowa i adaptowalna, stymulując przy tym różne interakcje. Na parterze obiektu znajdzie się bazar, którego funkcjonalność zostanie zachowana zarówno latem, jak i zimą. Rozsuwane ściany pozwolą na otwarcie przestrzeni i połączenie z przestrzenią zewnętrzną, gdzie zagadkowe „pudełeka” umożliwiają różne warianty aranżacji. Pierwsze piętro dedykowane jest food hallowi, drugie co-workingowi, a trzecie stanowi dach użytkowy. Tytułowa „ZAGADKA” wyrażona jest także w modułowej formie, która na pierwszy rzut oka przypomina sześcian, ale została poddana modułowej transformacji zyskując tarasy na pierwszym i drugim piętrze oraz taras na dachu ukryty za kurtynową ścianą elewacji. Modułowa elewacja zaś czytelnie odzwierciedla strefy funkcjonalne, nadając obiektowi charakterystyczny i rozpoznawalny wygląd. Z kolei we wnętrzu, istotnym elementem jest wprowadzenie natury i światła w centralnym atrium. To przestrzeń stanowiąca punkt integracji, a otwarta klatka schodowa stanowi przestrzeń spotkań dla użytkowników.
Całą pracę dyplomową p. inż. arch. Aleksandry Ciżek można obejrzeć tutaj.
-
2025-05-23
Wernisaż wystawy plenerowej: Nauka to My!