Data dodania: 2025-03-18
Wygrana w konkursie na zagospodarowanie ul. Długie Ogrody

- Ogłosiliśmy konkurs, którego celem było uzyskanie wysokiej jakości koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy ul. Długie Ogrody, co ma pozwolić na przedłużenie Traktu Królewskiego, jako reprezentacyjnej przestrzeni publicznej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Konkurs prowadzony był przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Rozstrzygnięcie konkursu nie należało do najłatwiejszych. 12 wykwalifikowanych specjalistów debatowało przez długie godziny nad wyłonieniem zwycięzców.
Wygrał zespół, w którego skład wchodzili m.in. absolwenci, studenci i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zespół autorski: Maciej Jacaszek, Marek Sanecki, Piotr Smolnicki, Rafał Jacaszek, Agnieszka Sanecka, Marta Marszałek, Patrycja Kowalska, Filip Murzhak, Joachim Borzyszkowski. Konsorcjum projektowe składało się z dwóch biur: Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o. z Gdańska-Wrzeszcza oraz Saneccy sp. z o.o. z Krakowa, z którymi miał okazję współpracować jako niezależny architekt-urbanista dr inż. arch. Piotr M. Smolnicki, adiunkt na Wydziale Architektury PG.
Zwycięski projekt konkursowy odpowiada na potrzeby mieszkańców Gdańska i przywraca historyczne znaczenie Długich Ogrodów. Koncepcja łączy nowoczesność z historią, inspirując się dawnymi elementami. Zakłada dwa place miejskie (przy Bramie Stągiewnej i Żuławskiej) oraz "stację podróżną" (efemeryczną d. nawą kościoła św. Barbary), połączone zieloną osią Długich Ogrodów.
Projekt dzieli Długie Ogrody na słoneczną strefę flâneur (bez ruchu samochoowego, z aleją lipową i zielenią towarzyszącą) oraz zacienioną strefę komunikacyjną ze spowolnionym ruchem. Wewnętrzny pas to "Długie Ogrody Deszczowe" pełniące funkcję retencyjną i symboliczną.
Priorytetem jest ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz pieszych i zieleni. Użyte materiały są naturalne i lokalne, takie jak granit i drewno. Mała architektura nawiązuje do historycznego stylu (lampy gazowe) i wykonana jest z drewna, żeliwa i kamienia.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z projektem konkursowym: