Data dodania: 2024-12-18
Kreowanie wizji przyszłości Londynu - podsumowanie zajęć
Podczas wyjazdu studenci zwiedzili najnowsze realizacje architektoniczne Londynu, które stały się punktem wyjścia do tworzenia ich projektów. Mieli również okazję odwiedzić miejsca lokalizacji swoich zadań projektowych, a jednym z najważniejszych momentów była wizyta w Urzędzie Miasta Westminster. Na najwyższym piętrze budynku, z zapierającym dech widokiem na Pałac Buckingham, grupę gościła Pani Dr Agnieszka Zimnicka MRTPI, Head of City Planning Policy. Jej innowacyjna formuła nauczania poprzez praktykę nadała wyjątkowy charakter całemu przedsięwzięciu.
Wyjazd do Londynu mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Pana Prorektora ds. kształcenia, dr. hab. inż. Mariusza Kaczmarka, prof. uczelni, oraz Kolegium Dziekańskiego Wydziału Architektury w tym Dziekana Pana prof. dr hab. inż. arch. Jakuba Szczepańskiego. Dodatkowo przedsięwzięcie zostało dofinansowane w ramach projektu IDUB AURUM - 12/1/2022/IDUB/II.1a/Au. Dzięki tym środkom studenci mogli uczestniczyć w międzynarodowym projekcie, który poszerza ich wiedzę i rozwija umiejętności w kontekście globalnych wyzwań urbanistycznych.
Projekt realizowany jest we współpracy z Bartlett School of Planning na University College London (UCL) oraz University of Westminster. Jednym z kluczowych partnerów jest dr Michael Short z UCL, ekspert w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego, którego wiedza i doświadczenie wzbogacają działania projektowe studentów.
Na Politechnice Gdańskiej moduł prowadzony jest przez interdyscyplinarny zespół ekspertów i praktyków, w którego skład wchodzą dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, dr hab. inż. arch. Elżbieta Piątkowska ,dr inż. arch. Ksenia Piątkowska, dr inż. arch. Michał Leszczyński (Grupa 5 Architekci), mgr inż. arch. Marta Wojtkiewicz oraz doktoranci: mgr inż. arch. Adam Bladowski i mgr inż. arch. Joanna Francuzik. Zespół ten stawia na rozwijanie umiejętności praktycznych studentów oraz projektowanie z myślą o przyszłości miast i globalnych wyzwaniach.
Celem modułu jest nie tylko zdobycie praktycznego doświadczenia w międzynarodowym środowisku akademickim i zawodowym, ale również odpowiedź na globalne wyzwania urbanistyczne. Studenci pracują nad wizjonerskimi projektami, które mogą stać się innowacyjnymi rozwiązaniami urbanistycznymi dla złożonych warunków miejskich. Zespołowe badania są także podstawą do opracowania publikacji naukowych, które znajdą zastosowanie w praktyce.
Jesteśmy w trakcie semestru, a efekty pracy studentów zapowiadają się niezwykle obiecująco. Ten projekt to doskonały przykład, jak edukacja, badania i współpraca międzynarodowa mogą kształtować przyszłość miast. Już w najbliższy poniedziałek przegląd prac z udziałem gości z Londynu. Czekamy z niecierpliwością na kolejne etapy!
Zapraszamy do śledzenia dalszych działań i efektów tego innowacyjnego przedsięwzięcia.
-
2024-12-10
I Seminarium Naukowe na WA