Data dodania: 2024-10-23
Porozumienie o współpracy Wydziału Architektury i Gminy Gniew
Współpraca będzie obejmować prowadzenie badań naukowych w zakresie planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, historii urbanistyki, architektury, ochrony i konserwacji zabytków, udział pracowników, doktorantów i studentów WAPG w pracach studialno-projektowych i merytorycznych w zakresie architektury i urbanistyki, a także prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów WAPG na terenie Miasta i Gminy Gniew.
Podpisaniu porozumienia towarzyszyła liczna, 70-osobowa grupa studentów III semestru gospodarki przestrzennej oraz V semestru architektury. Studenci, w ramach semestralnych zajęć z projektowania urbanistycznego, biorą udział w międzykierunkowym studio projektowym, którego celem jest wypracowanie koncepcji rozwiązań przestrzennych odpowiadających na najbardziej aktualne problemy Gniewa, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu zabytkowego Starego Miasta i zamku krzyżackiego. Pomimo wspaniale zachowanego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego oraz spektakularnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych, Gniew wciąż nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, a w jego wydobyciu będą pomagać swoimi projektami studenci architektury i gospodarki przestrzennej, pracując w międzykierunkowych zespołach projektowych pod kierunkiem prowadzących: doktorów Małgorzaty Kostrzewskiej, Bartosza Macikowskiego i Romana Ruczyńskiego oraz doktorantki Pauliny Bone.
Współpracę z Gniewem zawdzięczamy naszej absolwentce, Alinie Krakowiak, rodowitej gniewiance, która w lipcu zorganizowała w mieście letnie warsztaty dla koła naukowego Hulaj Urban Squad. Wysoka wartość projektów i energia warsztatów oraz otwartość pana Burmistrza przekuły się w dalszą, perspektywiczną współpracę, której pierwszym efektem jest podpisane porozumienie.
Celem wizyty w Gniewie były jednak nie tylko formalności, bowiem zadaniem studentów było przeanalizowanie uwarunkowań rozwojowych miasta, zderzenie wiedzy teoretycznej z realiami Gniewa oraz zidentyfikowanie problemów, których rozwiązania studenci podejmą się w ramach zajęć projektowych. Podczas eksploracji terenowych studenci poznawali walory kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze miasta, identyfikowali problemy przestrzenne i funkcjonalne, rozmawiali z mieszkańcami, a wszystkiemu towarzyszyła przepiękna, jesienna, słoneczna aura, w blasku której Gniew jawił się wręcz zjawiskowo.
Do Gniewa wrócimy za miesiąc, 16 listopada, kiedy to studenci będą poszukiwać głównych założeń koncepcji projektowej. Cieszymy się, że nasi studenci mogą wnieść nowe pomysły, na które władze miasta są tak otwarte i dziękujemy Panu Burmistrzowi za zaproszenie do tej współpracy!
-
2024-12-10
I Seminarium Naukowe na WA